• wtorek, 18 marzec 2014 01:18
  •   234

Oaza dzikiej natury

Oaza dzikiej natury
Oaza dzikiej natury © archiwum

Malownicze rozlewisko rzeki przyciąga nie tylko miłośników dziewiczej przyrody. Spędzisz tu aktywnie czas, pływając na kajaku, jeżdżąc na rowerze czy zwiedzając zabytki na szlakach.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dolina Biebrzy ma unikalny ekosystem. Znajduje tu schronienie ponad 200 gatunków ptaków! Rzeczne sitowia słyną przede wszystkim z siedlisk batalionów – niewielkich ptaków, które znalazły się w herbie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Innego jego symbolem są dobry, na które natrafimy na szlaku wodnym. To właśnie od nich wzięła się nazwa Biebrzy. Na miłośników natury czekają również „królowie mokradeł”, czyli łosie. By je podziwiać możemy wybrać się z przewodnikiem na słynne bagna lub oglądać je przez lornetkę z jednej z wielu wież widokowych.

WODĄ, PIESZO, NA ROWERZE
Jednak nie tylko możliwość obserwować dzikiej zwierzyny tak przyciąga turystów. Biebrzański Park Narodowy to też świetne miejsce na aktywny wypoczynek na łonie natury. Do naszej dyspozycji jest 600 kw szlaków turystycznych – pieszych, wodnych i rowerowych. Do najbardziej niedostępnych miejsc dopłyniemy kajakiem lub tratwą – które wypożyczysz w wielu lokalnych punktach. Nurt rzeki jest spokojny, więc spływ nią jest łatwy. Wybierając szlak wodny, trzeba pamiętać o jednym: w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca na odcinku Osowiec – Brzostowiec obowiązują ograniczenia w spływie (max. 25 osób na dobę) i trzeba wykupić dodatkowe zezwolenie.

PAMIĄTKI HISTORII
W okolicach są też inne atrakcje. W Osowcu znajduje się nigdy niezdobyta rosyjska twierdza. Natomiast pod leżącą nieopodal Wizną, we wrześniu 1939 r. odbyła się zwana „polskimi Termopilami”. To wydarzenie upamiętnia wiele pomników, m.in. ten znajdujący się na Górze Strękowej przy bunkrze dowódcy.

KRÓLOWE MOKRADEŁ
Łosie (samie to łosie, a małe – łoszaki) uwielbiają tereny podmokłe. Chodzenie po bagnach ułatwiają im długie nogi, zwane badylami. Co ciekawe, potrafią też… nurkować!

SPŁYW TRATWAMI
Na tym środku transportu możemy przenocować, zorganizować grillowanie, a z dachu altanki podziwiać okolice.

TWIERDZA OSOWIEC
Zachowało się kilka jeden jej umocnień. W Osowcu można zwiedzić muzeum warowni, a ścieżki edukacyjne poprowadzą do dwóch ocalałych fortów poza miastem.

REKONSTRUKCJA BITWY POD WIZNĄ
Co roku na początku września grupy miłośników dawnej broni odtwarzają potyczki, które miały tu miejsce od 7 do 10 września 1939 roku.

GÓRA STRĘKOWA
To m.in. tutaj 300 obrońców bohatersko powstrzymało przez kilka dni ponad 40 tysięcy Niemców! W tym bunkrze zginął kpt. Władysław Raginis, dowódca odcinka obronnego „Wizna”.

TERENY LĘGOWE
Na bagnach Biebrzańskiego Parku Narodowego występuje wiele wyjątkowych gatunków ptaków. Bataliony stały się symbolem tego parku.

SZTUKA LUDOWA
Przy drogach można natknąć się na rzadko już spotykane w Polsce tzw. kapliczki kłodowe – ręcznie wyciosane w pniu.

RAJ DLA KAJAKARZY
Spokojna, leniwa Biebrza idealnie nadaje się na spływ. Można wypożyczyć kajak np. na jednodniową wycieczkę.

TO WARTO WIEDZIEĆ
Biebrzański Park Narodowy: wszelkie informacje o szlakach i przewodnikach znajdziesz na stronie www.biebrza.org.pl. W bilety, pozwolenia i karty wstępu należy zaopatrzyć się przed wejściem na teren parku, kupisz je na: www.biebrza.eparki.pl.
Muzeum Twierdzy Osowiec: znajduje się w jednostce wojskowej – zwiedzanie w godz. 8:00 – 15:00 tylko w zorganizowanej grupie (max 35 osób) po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod nr tel. 600 941 954 www.goniadz.org.pl/twierdza.php
Forty na przedpolach twierdzy: prowadzą do nich zielone ścieżki edukacyjne: „Wokół Fortu VI” i „Terenowy Ośrodek Edukacyjny” obok Fortu II. www.biebrza.org.pl.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)