• poniedziałek, 03 marzec 2014 00:01
  •   195

Śladami zbawiciela

Śladami zbawiciela
Śladami zbawiciela © archiwum

Niemal każdy kamień był tu świadkiem historii. W okresie Wilekiego Postu p[pielgrzymi pragną nie tylko zwiedzić miejsca związane z Jezusem., ale też głęboko przeżyć Jego obecność tutaj ponad 2 tysiące lat temu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Chcąc zwiedzać zgodnie z kartami Nowego Testamentu, należy zacząć od Nazaretu – miasta rodziców Jezusa. W centrum znajduje się ogromny kompleks sakralny z głównym punktem pielgrzymek – Bazyliką Zwiastowania. Choć jest to symbolicznych elementów w architektonicznych. Jedną z nich jest kopuła przypominającą kształtem linię – znak dziewictwa Maryi, dodatkowo zwieńczona latarnią – światłem Chrystusa. Kolejne punkty podróży śladami Jezusa prowadzą nas do Betlejem i Bazyliki Narodzenia.
To już nie jest oczywiście skromny żłobek, opisywany w Ewangelii, ale duża świątynia, której początki sięgają IV w. Natomiast samo miejsce narodzenia znajduje się w grocie pod bazyliką i oznaczone jest gwiazdą. W Betlejem warto zobaczyć jeszcze jedną grotę – tzw. Mleczną. Nazwa nawiązuje do legendy, która mówi, że mleko, którym Maryja karmiła w niej Dzieciątko, skapnęło na skały i zrobiły się od tego białe.

DROGA KRZYŻOWA
Kontynuując podróż po Ziemi Świętej, docieramy w końcu do najważniejszego miejsca – Jerozolimy. W tym jednym z najstarszych miast świata każdy kamień był świadkiem wielkich wydarzeń. Zacznijmy od Góry Oliwnej z ogrodem Getsemani, w którym Jezus modlił się z apostołami tuz przed pojmaniem. Na zboczach góry stoi też Kościół Pater Noster z wypisaną w wielu językach modlitwą „Ojcze nasz”. Zadrzewione stoki wzgórza kryją również Kaplicę Wniebowstąpienia, która znajduje się na terenie muzułmańskiego meczetu. U jej podnóża możemy odwiedzić też Kościół Wszystkich Narodów, zwany Świątynią Konania, ponieważ to w tym miejscu Judasz wydał swego Mistrza na śmierć. Niedaleko niej zaczyna się Via Dolorosa, czyli na Golgotę. Sam szczyt wzgórza ukryty jest dziś pod jednym zz ołtarzy w Bazylice Grobu Świętego. Miejsce, gdzie złożono ciało Jezusa, mieści się w dodatkowym kościółku, pod kopuła bazyliki. W świątyni wielkim kultem otoczy którym przygotowywano ciało Jezusa przed złożeniem do grobu.

MIEJSCE CUDÓW
Warto dotrzeć również do miejscowości Tabgha położonej nad lazurowym Jeziorem Galilejskim. Znajdziemy tu Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryn – postawiony w miejscu słynnego cudu. Niedaleko niego, na brzegu jeziora, stoi Kościół Prymatu Św. Piotra. To tu po Zmartwychwstaniu Jezus ukazał się uczniom i przekazał pieczę nad Kościołem Szymonowi-Piotrowi.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.