• poniedziałek, 24 luty 2014 21:01
  •   255

Odetchnij morską bryzą

Odetchnij morską bryzą
Odetchnij morską bryzą © archiwum

Przekroczenie normy stężenia trujących pyłów to smutna codzienność polskich miast. Dlatego zadbaj o „przewietrzenie” płuc nad Bałtykiem oraz poznaj piękne miasto.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Twoim drogom oddechowym pomoże choć kilkudniowy pobyt np. w Kołobrzegu, gdzie nie ma przemysłu ciężkiego, możesz zobaczyć wyjątkowe zabytki, a wiatr od morza nawiewa zdrowy jod!

ZOBACZYĆ WIDNOKRĄG
By nawdychać się go jak najwięcej, spaceruj tak blisko morza, jak to możliwe. Możesz też odetchnąć jodową bryzą na pięknym molo, a na jego końcu, tuż nad taflą wody, wypić pyszną kawę. Drugim morskim „wybiegiem” jest falochron przy wejściu do portu. Tuż obok niego znajduje się symbol Kołobrzegu – latarnia morska o bogatej historii. Z jej wierzchołka rozciąga się piękny widok na miasto oraz morze, a w podziemiach możesz odwiedzić Muzeum Minerałów.

GŁÓWKA PRZYNOSI SZCZĘŚCIE
Dużo zwiedzania czeka nas na kołobrzeskim Starym Mieście. Znajdziemy tu unikatowy kościół konkatedralny (czyli drugą po koszalińskiej katedrę w tej diecezji), który ma aż trzy połączone wieże na przedniej fasadzie. Dodatkowo we wnętrzu kryje wspaniałe skarby, którymi są średniowieczne żyrandole oraz największy w Polsce (ma 4 metry wysokości) świecznik siedmioramienny. Niedaleko kościoła zobaczymy neogotycki ratusz, który przypomina mały zamek. Natomiast z tyły budynku znajduje się średniowieczny zamek – kolumna z wyrzeźbioną głową wójta Adebara – potrzyj ją na szczęście!

TO WARTO ODWIEDZIĆ
Molo: czynne codziennie 24 godziny na dobę. Wejście jest bezpłatne.
Latarnia: czynna w okresie listopad – marze od piątku do niedzieli w godz. 11:00 – 16:00, w okresie wrzesień – październik i kwiecień – czerwiec codziennie w godz. 10:00 – 17:00, a przez listopad i sierpień codziennie od godz. 10:00 do zachodu słońca. Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł. W cenie: wejście na latarnię i bilet do Muzeum Minerałów.
Konkatedra Wniebowzięcia NMP: otwarta w godz. 7:00 – 20:00, ale zwiedzanie jest możliwe tylko poza godzinami nabożeństw.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.