• wtorek, 08 lipiec 2014 21:42
  •   2809

Spacer po Rzymie

Po zwiedzeniu wnętrza bazyliki warto wejść na jej kopułę, skąd widać ogrody watykańskie
Po zwiedzeniu wnętrza bazyliki warto wejść na jej kopułę, skąd widać ogrody watykańskie Po zwiedzeniu wnętrza bazyliki warto wejść na jej kopułę, skąd widać ogrody watykańskie © © archiwum

To jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Zwłaszcza wiosną, gdy świeża zieleń ozdabia jego ulice, a powietrze pachnie kwiatami.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na zwiedzenie wszystkiego, co należałoby w Rzymie zobaczyć, nawet miesiąc wydaje się za mało. Jednak będąc w Wiecznym Mieście, choćby kilka dni, można już poczuć jego niepowtarzalną atmosferę i zobaczyć najsławniejsze zabytki starożytności i renesansu.

STAROŻYTNA ROMA
Być w stolicy dawnego Imperium Rzymskiego i nie widzieć Koloseum? Nikt z turystów nie pozwoliłby sobie na takie zaniedbanie. Gdy wychodzimy ze stacji metra „Coloseeo”, wielką, eliptyczną, mającą 4 kondygnacje budowla, wyrasta tuż przed nami. Musimy się liczyć z tym, że trochę postoimy w koleje, gdyż chętnych do zwiedzania jest zwykle dużo. Koloseum powstało na zlecenie cesarza Wespazjana, lecz dopiero jego syn, Tytus, dokonał w 80 r. uroczystego otwarcia. W studniowych igrzyskach wówczas 900 gladiatorów i 5000 dzikich zwierząt. Tradycja mówi, iż na arenie zabijano również chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli oraz odbywającą się tu w Wielki Piątek Drogą Krzyżową pod przewodnictwem papieża. Po obejrzeniu amfiteatru wystarczy przez Łuk Konstantyna Wielkiego i podążyć na Forum Romanum, które niegdyś stanowiło centrum życia miasta. Choć miejsce to było przez wieki systematycznie niszczone, to nadal można tam podziwiać pozostałości starożytnych i monumentów.

POTĘGA PAPIESTWA
Na terenie Rzymu znajduje się miniaturowe państwo kościelne z siedzibą Ojca Świętego – Watykan. Do Placu św. Piotra, na którym wznosi się słynna bazylika, wiedzie malownicza Via Conzillazione. Zdążają nią rzesze pielgrzymów i turystów. Wedle tradycji, świątynia stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra – jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Miejsce spoczynku papieża Jana Pawła II to kaplica św. Sebastiana (druga po prawej nawie). To właśnie przed bazyliką odbyła się msza kanonizacyjna polskiego papieża, na którą przybyły tłumy wiernych z Polski.
Watykan to także sławne Muzea Watykańskie, gdzie zgromadzono wspaniałe zbiory sztuki, w tym obrazy takich mistrzów jak Leonardo da Vinci czy Caravaggio. Można tam też podziwiać wspaniałe apartamenty papieży Aleksandra VI Borgii i Juliusza II. Część eksponatów stanowi Kaplica Sykstyńska z urzędującymi freskami, m.in. „Sądem Ostatecznym” Michała Anioła.

MAGICZNE MIEJSCE RZYMU
Miasto na siedmiu wzgórzach ton nie tylko antyczne ruiny o monumentalne świątynie. Rzym jest pełen uroczych zaułków, przepięknych placów i fontann. Na Placu Hiszpańskim życie nie zamiera ani na chwilę. A to wszystko z powodu legendarnych wręcz schodów, łączących plac z kościołem Trinità de Monti. To największe wolnostojące schody świata. Liczą sobie 138 stopni, przedzielonych jakby na 3 rozszerzające się ku dołowi i tarasy. Ten trójdzielny podział ma nawiązywać do symboliki Trójcy Świętej. Schody najpiękniej wyglądają właśnie w kwietniu i maju, kiedy są ozdobione kwiatami. Naprzeciwko nich znajduje się słynna kawiarnia „Antico Caffe Greco”, w której bywali Mickiewicz i Słowacki. Z Placu Hiszpańskiego kierujemy się na ulicę najdroższych butików – Via Condotti, a następnie na Piazza Colonna. Stąd już niedaleko do małego placyku, gdzie zachwycony wędrowiec staje przed prawdziwym arcydziełem – Fontanną di Trevi. Ten niezwykły barokowy wodotrysk oszałamia nie tylko migocących w słońcu kaskadami wody, ale też sugestywną kompozycją rzeźb. Centralną postacią jest Neptun, otaczają go m.in. alegorie 4 pór roku. Świątynią sławę di Trevi zawdzięcza też scenie z filmu Federica Felliniego „Słodkie życie”, w której Anita Ekberg kąpie się w fontannie. Warto również zobaczyć ją wieczorem, jest wówczas wspaniale oświetlona. Będąc w tej okolicy trzeba koniecznie dotrzeć do Panteonu – świątyni wszystkich bogów z II w., a obecnie kościoła. Na szczycie jego kopuły znajduje się centralny otwór, tzw. oko o średnicy 9 m, oświetlający wnętrze, wypełnione grobowcami królów i słynnych artystów. Panteon mieści się na uroczym Piazza della Rotonda, przy którym znajduje się mnóstwo kawiarenek i restauracji. Po trudach zwiedzania warto usiąść w jednej z nich i spróbować pysznych włoskich lodów i aromatycznego esspresso.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)