• piątek, 14 listopad 2014 13:06
  •   1171

Nad Czarną

Zalew w Sielpi ma ponad 57 hektarów. Rekreacji służy od lat 60. Kilkanaście ośrodków jest ukrytych w sosnowych lasach
Zalew w Sielpi ma ponad 57 hektarów. Rekreacji służy od lat 60. Kilkanaście ośrodków jest ukrytych w sosnowych lasach Zalew w Sielpi ma ponad 57 hektarów. Rekreacji służy od lat 60. Kilkanaście ośrodków jest ukrytych w sosnowych lasach © © archiwum

Jej energią wykorzystywano do poruszania wielkich maszyn przemysłowych. Dziś rzeka służy głównie rekreacji, a tereny je dorzecza zadziwiają bogactwem lasów i ukrytych skałek.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Piekło od Nieba dzieli tylko kilka kilometrów. Mowa oczywiście o niezwykłych rezerwatach na ziemi koneckiej, w których skały przybrały fantastyczne formy.

W Niebie są one białe, w Piekle – ciemne. Oba rezerwaty uznawane są za jedne z piękniejszych w woj. świętokrzyskim. A od nich już niedaleko do kały, na której odkryto tropy dinozaura – dwunożnego drapieżnego teropoda. Można je oglądać w rezerwacie Gagaty Sołtysowskie. Osobliwością tego terenu są także bardzo rzadkie minerały, właśnie gagaty, stosowane w jubilerstwie.

NAPĘDZANE WODĄ
Czarna to jedna z najważniejszych rzek Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Jej energia poruszała zakłady m.in. w Maleńcy, a do obsługi walcowani w Sielpi spiętrzono wody rzeki, tworząc spory zalew. To w tym zakładzie pojawiła się pierwsza na naszych ziemiach turbina wodna, a rozwiązań technicznych zazdrościła nam cała Europa! Dziś w Sielpi działa największe na terenie województwa muzeum techniki (wszystkie maszyny działają), zaś nad zalewem z piaszczystą plażą rozlokowały się ośrodki wypoczynkowe. Można w nich wypożyczyć łódki, kajaki i rowery, a w przybrzeżnych barach zjeść smażoną rybkę. Dla szukających adrenaliny jest park linowy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.