Nad Czarną
Jej energią wykorzystywano do poruszania wielkich maszyn przemysłowych. Dziś rzeka służy głównie rekreacji, a tereny je dorzecza zadziwiają bogactwem lasów i ukrytych skałek.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Piekło od Nieba dzieli tylko kilka kilometrów. Mowa oczywiście o niezwykłych rezerwatach na ziemi koneckiej, w których skały przybrały fantastyczne formy.
W Niebie są one białe, w Piekle – ciemne. Oba rezerwaty uznawane są za jedne z piękniejszych w woj. świętokrzyskim. A od nich już niedaleko do kały, na której odkryto tropy dinozaura – dwunożnego drapieżnego teropoda. Można je oglądać w rezerwacie Gagaty Sołtysowskie. Osobliwością tego terenu są także bardzo rzadkie minerały, właśnie gagaty, stosowane w jubilerstwie.
NAPĘDZANE WODĄ
Czarna to jedna z najważniejszych rzek Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Jej energia poruszała zakłady m.in. w Maleńcy, a do obsługi walcowani w Sielpi spiętrzono wody rzeki, tworząc spory zalew. To w tym zakładzie pojawiła się pierwsza na naszych ziemiach turbina wodna, a rozwiązań technicznych zazdrościła nam cała Europa! Dziś w Sielpi działa największe na terenie województwa muzeum techniki (wszystkie maszyny działają), zaś nad zalewem z piaszczystą plażą rozlokowały się ośrodki wypoczynkowe. Można w nich wypożyczyć łódki, kajaki i rowery, a w przybrzeżnych barach zjeść smażoną rybkę. Dla szukających adrenaliny jest park linowy.