W krainie bursztynów
Kawałki żywicy, zwane u nas bursztynami lub jantarem, w rozmaitych odcieniach koloru żółtego, najłatwiej znaleźć na plaży pod wodorostami. Najwięcej jest go na Mierzei Wiślanej.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Piaszczysty wał lądu ciągnie się blisko 100 km. Ok. 80 km znajduje się w Polsce (pozostała część w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim). Wysokie (do 30 m) wydmy i złociste plaże rozdzielają morze i Zalew Wiślany.
DWA PORTY I LATARNIA
W połowie polskiej części Mierzei rozlokowała się Krynica Morska (do 1958 r. osada nazywała się Łysica). To jedno z najmłodszych (prawa miejskie uzyskała w 1991 r.) i najmniejszych (1,4 tys. mieszkańców) naszych miast. Krynica ma dwa porty: rybacki nad morzem i żeglugi turystycznej na zalewem. Na skraju letniska, w lesie, stoi nasza najdalej wysunięta na wschód latarnia morska.
MIASTO KOPERNIKA
Z Krynicy Morskiej warto wybrać się statkiem do Fromborka. To w tym mieście Mikołaj Kopernik napisał wiekopomne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. We Fromborku zmarł, a jego domniemany grób znajduje się w katedrze. W masywnej wieży na Wzgórzu Katedralnym odtworzono pracownię wielkiego astronoma. Tuz obok ulokowanego planetarium.
NATURA I HISTORIA
Szukających adrenaliny na Mierzei zapraszają parki linowe w Stegnie i Krynicy Morskiej. Po lesie i plaży można pojeździć konno. Miłośnicy natury z pewnością odwiedzą największy w Europie ostroję kormoranów w Kątach Rybackich, a amatorzy zabytków zajrzą do pięknego kościoła w Stegnie. Na chorągiewce na wieży widnieje data wzniesienia świątyni – rok 1682.