• środa, 30 wrzesień 2015 21:50
  •   1359

Symbol przymierza

28 października 1886 roku w Nowym Jorku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika
28 października 1886 roku w Nowym Jorku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika 28 października 1886 roku w Nowym Jorku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika © archiwum

Statua Wolności była darem Francuzów dla Amerykanów. Po stu latach wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Monumentalny pomnik kobiety trzymającej w prawej ręce pochodnię, a w lewej tablicę z datą uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone to najsłynniejszy symbol Nowego Jorku. Statua Wolności została zbudowana według projektu Frédéric a Auguste’a Bartholdiego, Gustawa Eiffla oraz Richarda Morrisa Hunta. Pomnik jest podarunkiem narodu francuskiego dla Amerykanów.
Statuta Wolności symbolizuje i upamiętnia przymierze Stanów Zjednoczonych i Francji w czasie walki o niepodległość USA. Została zbudowana dokładnie w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości. W 1884 roku przekazano ja ambasadorowi amerykańskiemu w Paryżu. Następnie tę misterną konstrukcję rozebrano i przewieziono do Stanów Zjednoczonych. Niezwykły pomnik stanął na Liberty Island, u ujścia rzeki Hudson, w regionie Nowego Jorku. Warto wiedzieć, że w Paryżu znajduje się wierna, ale cztery razy mniejsza, kopia Statuy Wolności. Pomnik stoi nad Sekwana, niedaleko wieży Eiffla.

STATUA W LICZBACH:
- Statua Wolności wraz z cokolem ma 93 metry wysokości i waży 229 ton, a w tali mierzy 11 metrów.
- Napis na tablicy: Jury IV MDCCLXXVI (4 lipca 1776), to data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone.
- U jej stóp złożone są zerwane łańcuchy, a korona ma siedem promieni symbolizujących wolność na siedmniu kontynentach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.