• Milicz
  • wtorek, 15 grudzień 2020 13:22
  •   344

Nowa ustawa antyprzemocowa

Nowa ustawa antyprzemocowa
Nowa ustawa antyprzemocowa © archiwum

30 listopada weszła w życie uchwalona przez Sejm ustawa o izolacji sprawców przemocy, nazywana też ustawą antyprzemocową. Jest to przełomowa zmiana, która ma pomóc w skuteczniejszej walce ze sprawcami przemocy domowej i lepiej chronić jej ofiary.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jedną z najważniejszych zmian ustawy antyprzemocowej jest przyznanie policjantom uprawnienia do wydawania wobec sprawcy przemocy domowej nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych członków rodziny. Co najważniejsze, taki nakaz ma natychmiastową skuteczność. Funkcjonariusz ma prawo go wykorzystać zarówno w przypadku skierowania go bezpośrednio na interwencję do osoby stosującej przemoc domową, jak i w sytuacji, gdy pozyska informacje o niepokojących zdarzeniach od jej ofiary.

Dodany w kodeksie wykroczeń art. 66b stanowi, że za niezastosowanie się do wydanego zakazu lub nakazu grozi nałożenie grzywny, kara aresztu lub ograniczenie wolności. Nałożony nakaz eksmisji lub zakaz zbliżania się obowiązuje przez 14 dni. Przedłużyć go może jednak sąd, do którego z wnioskiem powinien się zwrócić pokrzywdzony. Postępowanie w tej sprawie będzie przeprowadzone w trybie przyspieszonym. Orzeczenie zostanie wydane w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Ponadto w sytuacji, gdy dom zamieszkuje osoba małoletnia, o zgłoszeniu przemocy powiadomiony zostanie sąd oraz tradycyjnie zespół interdyscyplinarny działający w poszczególnych gminach.

– Do tej pory po dwóch tygodniach wejścia w życie nowej ustawy antyprzemocowej nie stosowaliśmy jeszcze nowych uprawnień. Niestety, zdarzają się takie przypadki, czasem raz w miesiącu, czasem częściej, kiedy mężczyzna pod wpływem alkoholu pobije swoją żonę lub innych członków rodziny. Po przyjeździe na miejsce najczęściej zabieramy sprawców do wytrzeźwienia i prowadzimy wobec niego postępowanie – informuje podinspektor Sławomir Waleński, oficer prasowy Komendanta Powiatowej Policji w Miliczu.

Jeśli jesteśmy świadkami przemocy domowej lub mamy przypuszczenia, że w danej rodzinie źle się dzieje, informujmy o tym odpowiednie służby. Można zadzwonić: na policję pod czynne całą dobę numery alarmowe 112 i 997 lub bezpośrednio do jednostki KPP Milicz – tel. (71) 38 06 200, na Niebieską Linię – tel. 801 120 002 lub do miejscowych ośrodków pomocy społecznej; OPS Milicz – tel. (71) 38 04 382, GOPS Cieszków – tel. (71) 384 81 08, GOPS Krośnice – (71) 384 60 30.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under