• piątek, 19 kwiecień 2019 09:36

Wielkanocny przysmak

Wielkanocny przysmak
Wielkanocny przysmak © archiwum

Biała kiełbasa nie jest polskim wynalazkiem. Zapożyczyliśmy recepturę od niemieckich masarzy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Historia mówi o pewnym karczmarzu, który chciał przygotować kiełbasę, ale zabrakło mu używanych do tego baranich jelit. Sięgnął więc po jelita wieprzowe, ale obawiał się, że popękają przy pieczeniu. Zaparzył więc kiełbasę, a jej smak okazał się hitem.

W Niemczech biała kiełbasa jest bardzo rozpowszechniona. Weißwurst to wędlina z mięsa cielęcego z dodatkiem słoniny, doprawiona cebulą i pietruszką. Jada się ją ze słodką musztardą. W polskiej kuchni biała kiełbasa składa się przede wszystkim z mięsa wieprzowego, głównie łopatki, boczku lub podgardla. Niekiedy dodaje się też wołowinę. Tradycyjne przyprawy to czosnek, pieprz i majeranek. Biała kiełbasa zawdzięcza swój kolor surowcom – mięso jest lekko różowe, tłuszcz zaś biały i taki właśnie biało-różowy kolor ma kiełbasa surowa. Po sparzeniu przybiera kolor szarawy. Jeśli kiełbasa ma kolor różowany, oznacza to, że dodano do niej środki konserwujące, zwłaszcza sól peklującą. Po sparzeniu kiełbasa powinna być krucha i soczysta, ale nie twarda. Przyprawy powinny być mocno wyczuwalne.

W Polsce najchętniej jadamy białą kiełbasę z żurkiem wielkanocnym lub chrzanem. W kuchni staropolskiej była gotowana w piwie z wodą, krojona w plastry, a potem krótko duszona w gęstym sosie cebulowym.

Biała Kiełbasa jest też doskonała na grillową ucztę. Warto ją wtedy ponacinać i podczas pieczenia podlewać jasnym piwem.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.