Odpowiedni strój do biegania
Strój do biegania powinien dawać swobodę ruchów. To ważne, bo niedopasowane ubranie może spowodować otarcia i dyskomfort podczas treningów.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Strój do biegania powinien być lekki, przewiewny i wygodny. Jak twoja kondycja się polepszy, poznasz swoje reakcje, możesz zainwestować w droższy i bardziej profesjonalny wybór.
WAŻNA BIELIZNA
Kobiety muszą zadbać o dobry biustonosz, który będzie podtrzymywał biust. Podczas biegania piersi odbijają się średnio o 14 cm od ciała. Dlatego biust musi być ustabilizowany. Zwykły stanik nie zapewni takiego podtrzymania, dlatego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w biustonosz sportowy. Nie tylko sprawi, że będzie ci wygodniej, ale także pomoże zadbać o jędrność i sprężystość piersi. Zniweluje też ryzyko otarć i odgnieceń.
Warto wiedzieć, że mężczyźni biegający na długich dystansach także zabezpieczają swoje piersi, np. plastrem. Unikają w ten sposób przykrych otarć.
DLA POCZĄTKUJĄCYCH I ZAAWANSOWANYCH
Jeśli nie przygotujesz się do maratonów i uprawiasz bieganie rekreacyjne, wystarczy zwykła koszulka z technicznego materiału, która pozwoli twojemu ciału „oddychać” i odprowadzać pot, co jest szczególnie ważne zimą. Stanowczo nie polecamy bawełny! Ważne, aby koszulka nie ograniczała ruchów, nie uwierała nie była zbyt obcisła (może to powodować otarcia). Poza techniczną koszulką na początku twojej przygody z bieganiem sprawdzi się luźny dres bawełniany lub ortalionowy. W inne specjalistyczne elementy garderoby zainwestujesz później.
Szybko zauważysz, że będziesz potrzebować stroju, który lepiej poradzi sobie ze skutkami intensywnego treningu. Ubrania z materiałów termo aktywnych skuteczniej odprowadzają pot, są bardziej przewiewne i mają minimalną liczbę szwów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia otarć.
Przy długich dystansach lepiej sprawdzą się legginsy niż spodnie dresowe. Dobrze przylegają do ciała i dają większą swobodę ruchów.
DOBRE BUTY TO PODSTAWA
Stopy to część ciała najbardziej narażona na różnego rodzaju kontuzje podczas biegania. Dlatego biegać można tylko w obuwiu do tego przeznaczonym, z odpowiednią amortyzacją. Trampki czy zwykłe tenisówki odpadają. Najlepiej wybierz się do specjalistycznego sklepu i dobierz buty do rodzaju swojej stopy (neutralna, pronująca, gdy ciężar ciała przenosisz na wewnętrzną krawędź stopy, i suponująca, gdy ciężar ciała przenosisz na zewnętrzną krawędź stopy) oraz nawierzchni, po jakiej zamierzasz biegać.
W chłodniejsze pory roku do obuwia zakładaj wysokie skarpetki – chronią ścięgno Achillesa i zmniejszają ryzyko otarć. Na tzw. stopki możesz pozwolić sobie latem i późną wiosną, gdy temperatura jest wyższa.
OCHRONA PRZED SŁOŃCEM
Poza tym pamiętaj, że podczas biegania, zwłaszcza latem, niezbędne są okulary przeciwsłoneczne, czapeczka i ochrona skóry przed słońcem. Smaruj odkryte partie skóry kremem z filtrem – nie tylko twarz, ale także ręce i nogi. Może przydać się też wielofunkcyjna tzw. bufka, którą wykorzystasz jako opaskę na uszy czy chustkę chroniącą przed słońcem.