10 zalet biegania
Wydaje się, że odpowiedź na pytanie: „Dlaczego warto biegać” jest bardzo prosta. Warto biegać, by schudnąć, trzymać dobrą formę, pokonać swoją słabość… Bieganie ma jednak o wiele więcej zalet.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
01.CHUDNIESZ
To oczywiste, o ile wkładasz w ten sport wystarczająco dużo wysiłku. Ruszasz się, spalasz kalorie (przez jedną godzinę jesteś w stanie spalić około 900 kalorii). Jeśli uprawiasz aktywność fizyczną regularnie, a jednocześnie dbasz o właściwe, zbilansowane odżywianie, pozbywasz się tkanki tłuszczowej i twoja waga spada.
02.POPRAWIASZ KONDYCJĘ I ZDROWIE
Bieganie pomaga długo utrzymać dobrą gęstość kości, a nawet ją poprawić, czyli zapobiega osteoporozie. Jest szczególnie polecane kobietom po menopauzie. Mięśnie nóg podczas biegu mocno pracują, więc rozwijają się i zwiększa się ich siła. Wydłuża się oddech i zwiększa pojemność płuc, a dzięki temu zyskujesz lepszą kondycję. Bieganie rekreacyjne pozwala zmniejszyć ryzyko chorób serca i układu krążenia. Biegaczom spada poziom „złego” cholesterolu i cukru we krwi, obniża się ciśnienie krwi.
03.WZMACNIASZ ODPORNOŚĆ
Ludzie uprawiający systematycznie bieganie rzadko chorują, rzadziej zapadają na przeziębienie i infekcje oraz łagodniej je znoszą. Zwłaszcza gdy bez względu na pogodę biegają na świeżym powietrzu. To uodparnia organizm, hartuje go i poszerza tolerancję na gwałtownie zmiany ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu maleje też podatność na depresję oraz złe samopoczucie powodowanie zmiany pogody. Bieganie jest więc doskonałym lekiem na meteoropatię!
04.WYDŁUŻASZ ŻYCIE
Bieganie opóźnia procesy starzenia, pozwala długo zachować młodzieńczą sylwetkę i sprawność. Jak wykazują liczne badania, uprawianie joggingu w młodości powoduje, że jest się biologicznie młodszym od rówieśników o 10-17 lat! Najnowsze opracowania potwierdzają także korzystny wpływ biegania na inteligencję – dotleniony mózg lepiej pracuje. Ruch ochroni cię przed demencją starczą i chorobą Alzheimera.
05.POPRAWIASZ SOBIE SAMOOCENĘ
Jeśli zmobilizujesz się do tego, by wstać z kanapy i zmotywować się do systematycznego ruchu, poczujesz, że możesz w życiu osiągnąć wiele. Czasem pierwsza przebieżka bywa impulsom do zmiany całego swojego życia.
06.UCZYSZ SIĘ POKONYWAĆ SWOJE SŁABOŚCI
Początki nie są łatwe – nieustanie brakuje oddechu, a mięśnie i stawy bolą po treningu. Startujesz w zawodach, ale musisz nauczyć się przełykać gorycz porażki. Ty jednak się nie dajesz, wytrwale trenujesz, biegasz dłużej i dalej. Już wiesz, że wytrwałość popłaca, że można przetrwać swoje słabości i przesuwać swoje granice.
07.POZNAJESZ NOWYCH LUDZI
Bieganie jest bardzo popularne. Powstaje mnóstwo grup biegowych czy treningowych, bez trudu znajdziesz je na Facebooku czy w Internecie. Ludzi łączy wspólna pasja, czyli bieganie, ale spotykają się także na imprezach, jeżdżą razem na zawody czy obozy i po prostu się przyjaźnią.
08.ODREAGOWUJESZ STRES
Bieganie czy w ogóle wysiłek fizyczny zwiększa poziom serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szcześcia. Dzięki temu poprawia się twój nastrój, łatwiej ci rozwiązywać problemy. Poza tym, skupiając się na bieganiu, możesz zwyczajnie zapomnieć o problemach lub przemyśleć sobie różne rzeczy.
09.UCZYSZ SIĘ, JAK ORGANIZOWAĆ CZAS
Treningi biegowe są skuteczne, gdy są regularne. Trzeba więc tak zaplanować sobie dzień i tydzień, by je wpasować w harmonogram. Potem już bieganie będzie ci sprawiać tyle przyjemności, że nauczysz się planować swoje sprawy z wyprzedzeniem, by zawsze znaleźć czas na trening.
10.TO TANI SPORT I DLA KAŻDEGO
Aby zacząć bieganie, wystarczy… wyjść z domu. Ubierasz luźne spodnie, bawełnianą koszulkę i wygodne sportowe obuwie. Ubranie nie musi być ani drogie, ani markowe. Nie potrzebujesz stoperów, drogich gadżetów ani skomplikowanych aplikacji w smart fonie. Po prostu ruszasz i już. A biegać możesz wszędzie – w parku, koło domu, nawet po schodach w bloku, choć lepiej robić to na świeżym powietrzu.