Uwaga na kontuzje
Śnieżne szaleństwo? Jak najbardziej, ale z głową! Co jednak robić, jeśli mimo wszystko przydarzy się nam kontuzja?
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Bez względu na to, że za oknem jest gorące lato, czy mroźna zima – sport można uprawiać w każdych warunkach. Jednak nie tylko w górach na narciarskich stokach, ale też w mieście można się nabawić groźnych kontuzji i złamań. Warto mieć w domowej apteczce rozgrzewające maści i bandaże.
SANKI
Wydają się bezpieczne, ale nigdy nie wiadomo, co może kryć się pod warstwa śniegu. Najczęstsze urazy to złamania w obrębie stopy lub podudzia i urazy kręgosłupa. To konsekwencja jazdy głową w dół albo hamowania stopami i natknięcia się na ukryte w śniegu kamienie czy inne przeszkody.
ŁYŻWY
Wywrotki na lodzie zwykle kończą się stłuczkami stawów rąk i kolan, może też dojść do złamania którejś z kończyn. W przypadku pulsującego bólu w nadgarstku czy w kolanie niezwłocznie należy udać się do lekarza. Lekkie stłuczenia można posmarować specjalnymi maściami chłodzącymi. Jeśli już na lodowisku zauważymy kontuzje, warto zrobić okład z kostek lodu lub ze śniegu.
NARTY I SNOWBOARD
Tutaj urazów, kontuzji i złamań może być bez liku. Dokładnie jak w przypadku łyżew, gdy tylko poczujemy stłuczenie, należy schłodzić bolące miejsce. Inną przypadłością fanów jazdy na stoku są urazy więzadeł i ścięgien. Głównym objawem jest pojawienie się krwiaka, ból, opuchlizna i ograniczony zakres ruchu. Można w początkowej fazie stosować maści chłodzące i preparaty przeciwzapalne, ale jeśli problem jest poważniejszy, konieczna jest interwencja lekarza i unieruchomienie kończyny.