• piątek, 27 styczeń 2017 11:34

Od próchnicy do choroby

Od próchnicy do choroby
Od próchnicy do choroby © archiwum

Znajdujące się w jamie ustnej bakterie mogą być naprawę groźne! Bez trudu przenoszą się w różne miejsca organizmu. Oto, jak poważne schorzenia czasem wywołują.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

MIAŻDŻYCA TĘTNIC I CHOROBA WIEŃCOWA
To skutek wędrowania bakterii z krwią. Przyczepiają się do ścianek tętnic i przyciągają komórki odpornościowe, a przy okazji cząsteczki cholesterolu i białek. Tworzą się blaszki miażdżycowe.
UWAGA! Takie zmiany dodatkowo przyspiesza m.in. palenie tytoniu.

ZAPALENIE OSKRZELI LUB PŁUC
Okazuje się, ze drobnoustroje, które mamy na zębach, mogą być przez nas też… częściowo wdychane. Razem z powietrzem przedostają się w głąb układu oddechowego i tak samo, jak np. bakterie, dwoinki, wywołują stan zapalny.
UWAGA! Bakterie mogą też zaostrzyć objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

CUKRZYCA ORAZ JEJ POWIKŁANIA W KOŃCZYNACH I NERKACH
W tym przypadku zależność jest obustronna. Podwyższony poziom cukru we krwi sprawia, że… ślina jest bardziej słodka i bakterie mają lepsze warunki do rozwoju. Z drugiej strony wywołane próchnica choroby przyzębia zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy, takich jak angio-, nefro-, oraz retinopatia.
UWAGA! Przy cukrzycy najlepiej myć zęby pastą z tzw. triclosanem.

NOWOTWÓR TRZUSTKI
Zbadano, że osoby, u których występują czynniki ryzyka (np. nadwaga) i równocześnie choroby przyzębia, są bardziej zagrożenie niż posiadacze zdrowego uzębienia. Nie do końca wiadomo, jaki jest tego mechanizm. Badania pokazały jednak, że chorym zębom i dziąsłom towarzyszy wyższy poziom rakotwórczych nitrozamin.
UWAGA! Zrezygnuj z przetworzonej żywności, która jest dodatkowym źródłem nitrozamin.

UDAR MÓZGU, ZAWAŁ SERCA LUB PŁUCA
Lekarze mają coraz więcej dowodów na to, ze pochodzące z jamy ustnej przyjazne nam bakterie mogą przyczynić się do tak poważnych stanów, jakimi są udar i zawał. Kolejną bardzo niebezpieczną umiejętnością drobnoustrojów jest bowiem pobudzają płytek krwi do sklejania się. To zaś prowadzi do powstawania i powiększania się skrzepów. Jeśli któryś zrobi się tak duży, że zatka naczynie doprowadzające krew do mózgu, serca lub płuca, jest to groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
UWAGA! Aby się przed tym chronić, zadbaj o dietę bogatą w wit. K.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)