Jak uniknąć rozstępów w ciąży
Rozstępy pojawiają się u co drugiej ciężarnej. Początkowo są sinoczerwone, wyraźnie odcinające się barwą od skóry, z czasem przybierają jaśniejszy odcień. To skutek silnie rozciągającej się skóry an brzuchu, biuście, biodrach i pośladkach.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Skłonność do pojawiania się rozstępów w dużej mierze zależy od hormonów. U niektórych kobiet nawet niewielkie przybranie na wadze skutkuje szybkim Pojawiem się szpecących kresek, inne panie przez całą ciążę zachowują gładką skórę.
Na szczęście już od pierwszych tygodni ciąży możesz zapobiegać powstawaniu rozstępów. W jaki sposób? Odpowiednio pielęgnując skórę i stosując właściwą dietę, bogatą w witaminy, mikroelementy i zdrowe tłuszcze.
W codziennej pielęgnacji trzeba zadbać o kosmetyki ujędrniające i przywracające właściwą strukturę skórze. Należy regularnie natłuszczać i nawilżać skórę brzucha, ud, piersi i pośladków. Raz w tygodniu można też wykonać delikatny masaż i peeling tych okolic. Złuszczenie naskórka sprawi, że preparaty ujędrniające będą działały skuteczniej. Ważne, żeby wcześniej skonsultować się ze specjalistą (np. ginekologiem), od kiedy można stosować dany kosmetyk.
Stosowanie niektórych dozwolone jest już od pierwszych dni ciąży, ale innych np. dopiero od drugiego trymestru. Najbezpieczniejsze są naturalne preparaty, np. masło, kakaowca, oleje tłoczone na zimno, olejek migdałowy.