• piątek, 03 styczeń 2020 10:52

Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem
Zanieczyszczenie światłem © archiwum

Okazuje się, że to tylko część kłopotów, które sobie zgotowaliśmy wraz z rozwojem cywilizacji. Równie niebezpieczne jest dla nas… niepozorne oświetlenie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Czy wiedzieliście, że światło również powoduje zanieczyszczenia? Nie chodzi oczywiście dosłowne zabrudzenie środowiska. To zjawisko oznacza nadmiar sztucznego oświetlenia, najczęściej na zabudowanym obszarze. Z pozoru wszystko wydaje się w porządku. Co złego jest w tym, że możemy widzieć w nocy? Otóż, takie zanieczyszczenie ukrywa przed nami niebo, a to ma negatywny wpływ na zwierzęta i rośliny, które naturalnie żyją w ciemności. Z powodu nadmiaru światłą są zdezorientowane i tracą poczucie czasu. To właśnie ciemność jest sygnałem, który odpowiada za kwitnienie czy okres hibernacji, a nawet za orientację w przestrzeni.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.