Mammografia czy USG
Kobiety nie powinny zapomnieć o profilaktyce raka piersi. Co więc będzie najlepsze dla pań?
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Dwa badania wykrywające raka piersi różnią się od siebie sposobem wykonania. Nie jest też wszystko jedno, które badanie wykonuje się profilaktycznie. Różnica między nimi jest znacząca – przy mammografii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, przy USG – fale ultradźwiękowe.
Badanie RTG zalecane jest kobietom po 35. roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej. Promienie rentgenowskie w mammografii wykrywają bardzo małe, milimetrowe zmiany. Amerykańskie Stowarzyszenie Raka poleca mammografię dopiero osobom po 45. roku życia. Według naukowców z USA rentgen nie jest metodą doskonałą i słabo sprawdza się w przypadku młodych kobiet.
Dla nich z kolei idealne będzie badanie USG. Odróżnia ona zmiany łagodne dla złośliwych. Zaletą jest też to, że zmiany można oglądać pod różnym kątem. USG rozgranicza łagodne torbiele od większych guzów, jednak nie wykrywa zwapnień. Te są o wiele lepiej widoczne na RTG.
WAŻNE! Pierwsze USG zaleca się wykonać w 20. roku życia, i do 30. roku życia warto je powtarzać co dwa lata. Mammografia powinna być wykonywana ok. 40. roku życia i powtarzana co 1,5 roku do dwóch lat.