• piątek, 21 luty 2020 08:57

Męska grypa istnieje

Męska grypa istnieje
Męska grypa istnieje © archiwum

Chory mężczyzna wyolbrzymia objawy choroby – uważa większość kobiet, których partnerzy lądują w łóżku z gorączką. Naukowcy z kolei mają dowody na to, że męska grypa istnieje naprawdę.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Męska grypa wygląda jak Armagedon, a chory wręcz leży na łóżku śmierci – tak przedstawiają się panowie. Natomiast kobiety pobłażliwie kiwają głową… Według naukowców mężczyźni jednak niczego nie symulują, a faktycznie cierpią.

Kanadyjski lekarz Kyle Sue z Memorial University od Newfoundland zbadał zjawisko niechlubne męskiej grypy. Z badań wynika, że gorsze samopoczucie mężczyzn podczas choroby jest faktem, a wszystko przez biologię. Chodzi o męskie system odpornościowy, który działa nieco inaczej niż kobiecy, a winowajcą są hormony płciowe. Naukowcy sprawdzili, jak estradiol, czyli hormon działający ochronnie, działa na układ immunologiczny. Z badań wynika, że gdy komórki zainfekowane wirusem grypy wystawiono na działanie żeńskiego estradiolu, stopień zakażania spadał u kobiet, ale nie u mężczyzn. Co więcej, już w 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzegała, że „płeć powinna być brana pod uwagę, gdy mamy oceniać ekspozycję wirusa grypy na skutki infekcji”.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.