• piątek, 10 kwiecień 2020 09:37

Skórne problemy leżących pacjentów

Skórne problemy leżących pacjentów
Skórne problemy leżących pacjentów © archiwum

Osoby chore, przykute do łóżka są narażone na powstanie trudno gojących się ran. Odleżyny, bo o nich mowa, to efekt uciskania wystających części kości na tkanki, co powoduje miejscową martwicę.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

U chorej osoby leżącej mogą powstać odleżyny. Ich leczenie nie jest łatwe i wymaga czasu. Na owrzodzenia spowodowane uciskiem narażone są osoby starsze, z zaburzeniami czucia lub nieprzytomne.

JAK POWSTAJĄ ODLEŻYNY
Niezależnie od tego, czy pacjent leży na plecach brzuchu czy na boku, mogą pojawić się odleżyny. Gdy chory przez kilka tygodni leży na zagiętym prześcieradle lub na niewłaściwe oparcie dla pleców, jego ciało przesuwa się i trze o podłoże, a warstwy zachodzą na siebie. Ciężar ciała uciska naczynia krwionośne i dochodzi do niedokrwienia. Wówczas pojawiają się bolesne obrzęki, zaczerwienienie, a niekiedy drobne pęcherze i nadżerki.

JAK ZŁAGODZIĆ DOLEGLIWOŚCI
Aby nie dopuścić do rozwoju odleżyn, opieka nad starzą osobą leżącą powinna uwzględniać częste zmiany pozycji i zastosowanie materacy przeciwodleżynowych. Jeśli jednak zmiany skórne już się pojawią, należy użyć preparatu, który złagodzi dolegliwości. W aptekach znajdziemy kremy i maści przeznaczone do stosowania w przypadku delikatnych owrzodzeń. Warto szukać takich, które zawierają alantoinę i d-pantenol. Alantoina to składnik pochodzenia naturalnego, który działa przeciwzapalnie, ściągająco, przyspiesza gojenie się ran i bliznowacenie. D-pantenol wnika głęboko w skórę, nadając jej elastyczność, jędrność. Z powodzeniem jest stosowany przy przeszczepach skóry.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.