• piątek, 29 maj 2020 07:01

Przyłbice czy maseczki

Przyłbice czy maseczki
Przyłbice czy maseczki © archiwum

Odkąd wszedł w życie obowiązek zakrywania ust i nosa, na rynku pojawiły się niezliczone rodzaje maseczek ochronnych. Są maseczki jedno- i wielorazowe, z filtrami lub bez filtrów, z oznaczeniami, które nie zawsze są dla nas jasne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Szczególnie narażeni na zakażenie są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i laboranci. To oni na co dzień mają styczność z pacjentami chorymi lub podejrzeniem koronawirusa, to im dedykowane są maseczki medyczne.

RODZAJE MASECZEK
Półmaski filtrujące typu FFP mają zdolność zatrzymywania cząstek aerozoli. Niekiedy wyposażone w zawór oddechowy, oczyszczają powietrze z bakterii, wirusów i pyłu. Maska FFP3 (3. klasa ochronna) odznacza się najwyższa skutecznością filtracji. Oznaczenie NR to symbol maski jednorazowego użytku, którą można stosować do ośmiu godzin, a R – użytku wielokrotnego.

PRZYŁBICE OCHRONNE
Pojawiły się doniesienia o możliwości zakażenia koronawirusem przez oczy. Wirus może przedostać się do nich wskutek potarcia ich dłonią. Łzy pacjenta chorego na COVID-19 stanowią źródło zakażenia m.in. dla lekarzu okulistów. W takim przypadku zaleca się ochronę oczu w postaci gogli ochronnych lub przyłbic.

JAKĄ MASECZĘ NOSIĆ
Maski chirurgiczne typu N95 czy półmaski FFP są przeznaczone dla personelu medycznego. Nie powinny ich nosić osoby zmagające się z chorobami serca czy układu oddechowego. Zakładając zwykłą bawełnianą maseczkę ochronną, stwarzamy fizyczną barierę dla wirusa. Pamiętajmy o tym, że maseczka zmniejsza ryzyko zakażenia, ale oprócz jej noszenia należy przestrzegać zasad higieny.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.