• środa, 07 grudzień 2011 01:54

To zmęczenie, czy anemia?

To zmęczenie, czy anemia?

Jesteś ciągle zmęczona, senna i podenerwowana? Jeżeli nie jest to skutek przepracowania, być może masz anemię. Nie lekceważ jej, bo nieleczona może nawet zagrażać Twojemu życiu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Anemia jest nazywana niedokrwistością. Choroba wynika ze zmniejszonej liczby krwinek czerwonych lub niedoboru w nich menoglobiny. Najczęstszym tego powodem jest brak żelaza.

CO SIĘ DZIEJE?
O ile przemęczenie mija, gdy odpoczniemy, długotrwały niedobór żelaza może doprowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Łatwo się męczymy, mamy zadyszkę i kołatanie serca. Dokuczają nam bóle głowy, mroczki przed oczami, szumy w uszach, nudności, brak apetytu, biegunki, palenie w przełyku i trudności w połykaniu. Skóra staje się blada, pękają kąciki ust, a paznokcie i włosy łamią się.

DLACZEGO?
Niedobór żelaza pojawia się, gdy jest ono nieprawidłowo wchłaniane (np. po operacjach) albo gdy tracimy sporo krwi (np. podczas miesiączki). Może go brakować w ciąży lub przy szybkim wzroście. Często jego niedobory są wynikiem nieprawidłowego odżywiania.

UZUPEŁNIJ BRAK
Niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza leczy się odpowiednią dietą. Dobrym źródłem żelaza są mięso, ryby, żółtka jaj (gotowane), zielone warzywa liściaste, ziemniaki, marchew, kalafior, ziarna zbóż, owoce. Ponieważ jednak żelazo jest słabo wchłaniane z przewodu pokarmowego, czasami trzeba sięgnąć po tabletki uzupełniające braki tego pierwiastka.

TO WIĘCEJ NIŻ PRZYSMAK
Gorzka czekolada nie tylko znakomicie poprawia nastrój, ale jest świetnym źródłem żelaza. W jednej tabliczce (100 g) tego przysmaku jest 4,4 mg żelaza. Znajduje się w niej także magnez, potrzebny do właściwego funkcjonowania mózgu oraz wapń wpływający na stań kości i zębów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.