Reumatoidalne zapalenie stawów
Chorują na nie przede wszystkim kobiety. Wcześnie rozpoznane daje większe szanse na długą sprawność.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Każdego czasem bolą stawy. Kilka kilogramów nadwagi, nadmierny wysiłek (lub przeciwnie – unikanie ruchu), wiek – to czynniki, które mają znaczący wpływ na pojawienie się takich dolegliwości. Niekiedy jednak ból w stawach zwiastuje poważną chorobę – reumatoidalne zapalenie stawów (rzs), które wymaga specjalistycznego leczenia.
CO TO TAKIEGO
Rzs to choroba autoagresywna, czyli taka w której z nieznanych powodów organizm zaczyna atakować swoje tkanki, w tym przypadku stawy. Niestety, jeśli nie zacznie być w porę leczona może dość szybko doprowadzić do niepełnosprawności!
KIEDY DO LEKARZA?
Do wizyty w przychodni powinny nas skłonić już pierwsze objawy. Są to ból, i obrzęk stawów oraz ogólne osłabienie. Niektórzy chorzy czują także mrowienie palców rąk lub stóp. Nasilenie bólu i obrzęków może być różne. Od łagodnego, okresowego pobolewania stawów i łatwych do przeoczenia obrzęków, do silnego bólu utrudniającego poruszanie się i obrzęków połączonych z ociepleniem oraz zaczerwienieniem stawu. Niekiedy towarzyszy temu gorączka lub stan podgorączkowy.
DIAGNOZA
Wstępne rozpoznanie zapewne postawi lekarz pierwszego kontaktu. Najpierw jednak zleci ci wykonanie badania krwi (podwyższone OB. Świadczy o toczącym się stanie zapalnym) i być może rtg. Aby jednak potwierdzić diagnozę konieczna jest wizyta u reumatologa i wykonanie wielu badań.
LECZENIE
Niestety, nie da się wyleczyć rzs. To przewlekła choroba, która ma się już do końca życia. Można jednak zmniejszyć jej objawy. Oprócz leków i wlewów dożylnych stosuje się także zabiegi kinezyterapeutyczne i krioterapię. Ostatnie badania potwierdzają również, że wzbogacenie menu w kwasy tłuszczowe omega-3 (np. ryby morskie, olej lniany) zmniejsza sztywność i bóle stawów.