• niedziela, 29 styczeń 2012 01:43

Badania i zabiegi za które nie zapłacisz

Badania i zabiegi za które nie zapłacisz

Za cytologię możemy zgłosić się bez skierowania, nie musimy płacić za dobrej jakości plombę ani za rehabilitację po zabiegu ortopedycznym. To tylko nieliczne usługi, które należą nam się za darmo.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Razem z ekspertami z Narodowego Funduszu Zdrowia stworzyliśmy specjalną listę. Znalazły się na niej te badania i zabiegi, które często wykonujemy prywatnie, bo nie wiemy, że możemy je zrobić w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

W PRYYCHODNI LEKARSKIEJ
Nie każda z nas słyszała, że mammografię, cytologię i spirometrię możemy zrobić bezpłatnie i bez skierowania dzięki ogólnopolskim programom profilaktycznym. Musimy tylko mieć dowód ubezpieczenia zdrowotnego, czyli np. zaświadczenie z pracy. Trzeba też znaleźć poradnię, która wykonuje badania w ramach programu. Adresy przychodni otrzymamy, dzwoniąc na infolinię wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia mz.gov.pl).


MAMMOGRAFIA
Jeśli chcemy wykonać mammografię, w rejestracji powołujemy się na program: „Wczesne wykrycie raka piersi”.
- Kto może się zgłosić. Bezpłatne badania zarezerwowane są dla kobiet dojrzałych, w wieku 50-69 lat, które nie robiły mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.
- Na czym polega badanie. Na prześwietleniu piersi promieniowaniem rentgenowskim. Używa się do tego mammografu.

CYTOLOGIA
Zgłaszając się na pobranie cytologii, powinniśmy od razu zaznaczyć, że chcemy wykonać badanie w ramach programu: „Profilaktyka raka szyjki macicy”.
- Kto może się zgłosić. Wszystkie kobiety w wieku 25-59 lat, które nie robiły cytologii w ciągu ostatnich trzech lat.
- Na czym polega badanie. Ginekolog pobiera z szyjki macicy próbkę komórek błony śluzowej. Następnie próba jest przesyłania do laboratorium. Tam cytolog ogląda ją pod mikroskopem i ocenia, czy jest prawidłowa.

SPIROMETRIA
Przed badaniem informujemy rejestratorkę, że spirometrię robimy w związku z „Programem profilaktyki chorób odtytoniowych”.
- Kto może się zgłosić. Osoby powyżej 18 r. ż., które palą papierosy oraz te, które nie palą, ale mają 4-65 lat i nie robiły spirometrii w ciągu trzech lat.
- Na czym polega badanie. Na zmierzeniu pojemności płuc i szybkości wydechu. Wykonuje się je za pomocą aparatu zwanego spirometrem. Aparat ma końcówkę z ustnikiem, do którego wydychamy powietrze.

U DENTYSTY
Wiele z nas przywykło już do myśli, że za leczenie zębów trzeba płacić. Nawet nie szukamy dentysty, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, tylko idziemy do stomatologa prywatnie. Szkoda, bo w ramach ubezpieczenia naprawdę wiele nam się należy. Warto, zatem sprawdzić, czy na drzwiach gabinetu umieszczono tabliczkę z napisem NFZ.

LECZENIE STOMATOLOGICZNE
Raz w roku możemy zgłosić się na zabieg usuwania kamienia nazębnego, a trzy razy – na przegląd jamy ustnej. Natomiast kiedy boli nas ząb, lekarz ma obowiązek go wyleczyć. Od „jedynek” do „trójek” (górnych i dolnych) przysługują nam białe, dobrej jakości plomby. Pozostałe zęby stomatolog może wypełnić plombami gorszej jakości, amalgamatowymi (w kolorze srebrnym). Lekarz, jeśli to konieczne, powinien wykonać nam zdjęcie zęba, a w trakcie zabiegu podać znieczulenie. Nie płacimy również za wyrwanie zęba.

PROTETYKA
Raz w roku mamy prawo do protezy częściowej, która wypełnia lukę po pięciu-ośmiu zębach oraz takiej, która uzupełni brak ponad ośmiu zębów. Możemy też domagać się protezy całkowitej. Przy jej dopasowaniu nie będziemy płacić za zrobienie wycisku niezbędnego do wykonania sztucznego uzębienia. Niedawno mogliśmy liczyć na darmową protezę raz na pięć lat. Od 1 stycznia 2011 r. nie ma tych ograniczeń, co oznacza, że można wymienić protezę w każdym terminie.

NA SALI ZABIEGOWEJ
Powstaje coraz więcej prywatnych klinik oferujących zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze. A my zaczynamy się gubić. Nie wiemy za co trzeba płacić, a co dostaniemy za darmo. Poniżej znajdziemy kilka zabiegów, o których wiele z nas myśli, że możemy je wykonać tylko odpłatnie, a tymczasem może zapłacić za nie NFZ.

- REHABILITACJA
Zabiegi rehabilitacyjne to takie, które pomagają nam odzyskać sprawność fizyczną. Najczęściej potrzebujemy ich, gdy bolą nas stawy czy po operacjach ortopedycznych. Są to np. kinezyterapia (gimnastyka lecznicza), krioterapia, elektroterapia i sonoterapia (ultradźwięki). Aby skorzystać z rehabilitacji bezpłatnie, musimy mieć skierowanie od lekarza.
Warto pamiętać! Na rehabilitację trzeba czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dlatego zaraz po otrzymaniu skierowania trzeba pójść z nim do jednej z poradni rehabilitacyjnych, a nie tylko zarezerwować sobie kolejkę, telefonicznie. W przeciwnym razie, gdy już doczekamy się na swoją kolej i przyjdziemy ze skierowaniem, może okazać się ze straciło ono ważność (jest aktualne tylko przez miesiąc).

- OPERACJA ZAĆMY
Nową metodą leczenia zaćmy jest tzw. fakoemulsyfikacja. Polega ona usunięciu zmętniałej soczewki oka ultradźwiękiem i wszczepieniu nowej. Za skierowaniem możemy poddać się operacji bezpłatnie. Niestety, będziemy musieli poczekać około roku. Dlatego warto sprawdzić, w której placówce kolejka do zabiegu jest najkrótsza. Wchodzimy na stronę NFZ. Tam szukajmy zakładki „Kolejki oczekujących”. Wybieramy swoje województwo i wpisujemy nazwę zabiegu. Wtedy pojawi się tabelka, w której sprawdzimy, gdzie wykonują operację, ile osób jest w kolejce i jak długo się czeka.

- LECZENIE JASKRY
W przypadku tej choroby dobre efekty przynoszą zabiegi laserowe, dzięki którym można zahamować uszkodzenie nerwu wzrokowego. Jeśli na operację skieruje nas lekarz, nie musimy za nią płacić. Czas oczekiwania na zabieg wynosi nawet dwa lata. Zatem, tak jak w przypadku operacji na zaćmę, trzeba szukać placówki, w której czeka się najkrócej. W leczeniu jaskry liczy się każdy miesiąc.

- REKONSTRUKCJA PIERSI
Choć chirurgia plastyczna i estetyczna kojarzą się z dużymi kosztami, to wiele operacji jest refundowanych. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego wykonywane są np. zabiegi naprawiające deformacje, które powstały w następstwie choroby lub jej leczenia. Zatem jeśli w wyniku terapii przeciwnowotworowej usunięto pierś, można ubiegać się o jej rekonstrukcję. NFZ pokrywa koszt operacji oraz implantu.

Do kogo na skargę

Jeżeli uznamy, że lekarz albo przychodnia odmawia nam dostępu do badań lub zabiegów, możemy złożyć skargę do:
- Sekcji Skrag i Wniosków w oddziale wojewódzkim NFZ www.nfz.gov.pl
- Rzecznika Praw Pacjenta www.bpp.gov.pl

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.