Czy herbata jest zdrowa?
Naukowcy przekonują – herbata jest dobra na serce i żołądek. Poprawia pamięć i chroni przed alergiami. Nie należy jednak pić jej zbyt wiele.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Najbardziej aktywnym związkiem występującym w herbacie jest alkaloid kofeiny, nazywany teiną. To dzięki niemu herbata tak świetnie pobudza, reguluje pracę żołądka i oczyszcza.
DOBRA NA NERWY
Z kolei przeciwutleniacze pomagają uniknąć chorób zwyrodnieniowych. Herbaciany napar zapobiega chorobom wątroby. Badania dowiodły także, że regularne picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko schorzeń układu krążenia o 75 proc., a czarnej łagodzi stres.
CHRONI PRZED RAKIEM
Naukowcy odkryli w herbacianym suszu katechiny, substancje, które mogą hamować namnażanie się komórek rakowych. Picie czarnej bądź zielonej herbaty może np. zatrzymać rozwój guza prostaty. Przedstawiono również pracę dowodzącą, że kobiety pijące co najmniej dwie filiżanki herbaty dziennie, są mniej narażone na rozwój raka jajnika niż ich rówieśniczki nielubiące tego napoju.
NIE PRZESADZAJ!
Nie należy jednak przekraczać 600 mg teiny dziennie, czyli wypijać więcej niż 10 szklanek herbaty. Zbyt duże spożycie teiny może wywoływać niepokój, szybszy oddech i nasiloną potliwość, a także ułatwić rozwój osteoporozy.
HERBACIANE CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA NAUKI
- Naukowcy z Niemiec dowiedli, że korzyści, jakie daje układowi krążenia picie czarnej herbaty, są niwelowane, jeśli przyrządzamy ją na sposób angielski, czyli z mlekiem (bawarka).
- Aby w pełni wykorzystać działanie katechin, należy zaparzyć herbatę (niezależnie od rodzaju) co najmniej przez pięć minut. Uwalnia się wtedy ok. 80 proc. tych substancji.
- Zdaniem naukowców, połączenie wyciągu z zielonej herbaty ze światłem emitowanym przez specjalne diody, wygładza zmarszczki równie skutecznie jak botoksowe zastrzyki.