• poniedziałek, 20 luty 2012 02:06

Gdy krew krzepnie…

Gdy krew krzepnie…

Nie boli, nie daje żadnych niepokojących objawów. Zakrzepica żył głębokich to podstępna choroba, która całe lata może kryć się w naszych nogach, ale potrafi zabić w ciągu zaledwie kilku minut.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Lekarze mówią o niej „cichy zabójca”, ponieważ zakrzepica u połowy pacjentów przebiega bezobjawowo. W wielu przypadkach pierwszym i jedynym jej symptomem jest zator tętnicy płucnej ze skutkiem śmiertelnym.

SKĄD SIĘ BIERZE?
Zakrzepniecie żył głębokich najczęściej wywołuje unieruchomienie, uraz, zabieg operacyjny (szczególnie chirurgia ortopedyczna i onkologiczna), jak również zakażenie, ciąża oraz połóg. Częściowo dotyka osób powyżej 40 roku życia i otyłych. Występuje też przy odwodnieniu, terapii hormonalnej i niewydolności serca.

ZRÓB BADANIA
Uratować nas może tylko wczesne wykrycie zakrzepu. Jeśli więc poczujesz ból w łydce lub w udzie powyżej kolana albo zobaczysz zaczerwienienie w okolicach kostki, czy opuchliznę, koniecznie wykonaj kontrolne USG żył głębokich (tzw. badanie Dopplera). Zrób badanie także wtedy, gdy w rodzinie ktoś miał zakrzepicę.

ZATOR I ZAKRZEPICA
Pod potoczną nazwą „zakrzepica” kryje się żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Składają się na nią zator tętnicy płucnej i zakrzepica żył głębokich.

Oni też chorowali
Każdego roku, w 25 krajach UE na żylną chorobę zakrzepowo-zatokową zapada ok. 1,5 mln ludzi, a z powodu zatoru tętnicy płucnej umiera ok. 500 tys. osób. Cztery lata temu udar przeszedł Bogusław Kaczyński, znany krytyk muzyczny. Do dzisiaj codziennie poddaje się rehabilitacji. Dzięki niej może normalnie funkcjonować. Z kolei Joanna Kołaczkowska, liderka Kabaretu Hrabi, 10 lat cierpiała na migotanie przedsionków. Ataku dostała na scenie. Dotrwała do końca występu. Dwa lata temu poddała się zabiegowi ablacji. Od tego czasu migotania się nie powtórzyły.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.