• wtorek, 06 marzec 2012 21:25

Mam za dużo zębów!

Mam za dużo zębów!

Dorosły człowiek na 32 zęby. Czasami jednak jest ich… więcej. Zazwyczaj wyrastają z przodu szczęki i częściej u mężczyzn. Czy są potrzebne?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zęby nadliczbowe mogą nie tylko szpecić, ale też w znaczącym stopniu obniżać wydolność fizyczną naszego organizmu. – Zaburzenia rozwoju szczęki często ograniczają oddychanie przez nos, a przez to zmniejsza się wydolność fizyczna. Bywa, że nadliczbowe zęby zniekształcają nos i zmniejszają przepływ powietrza. Gdyby brazylijski piłkarz Ronaldinho usunął te zęby, zapewne jeszcze bardziej by przyspieszył…

SAME PROBLEMY
Choć nadliczbowe zęby mleczne występują rzadziej niż stałe, rodzice kilkulatków powinni mieć się na baczności. Hiperdonncja, bo tak brzmi fachowa nazwa tego problemu, prowadzi do nieprawidłowego, opóźnionego wyrzynania zębów stałych orz do ich stłoczenia i powstawaniu innych wad gryzu. Co więcej, nadliczbowe zęby mogą też prowadzić do powstawania torbieli w przyszłości do szybkiej utraty zębów stałych.

POLICZ PODCZAS MYCIA
Im prędzej zęby nadliczbowe zostaną zdiagnozowane, tym wyrządzą mniejsze szkody. Łatwiejsze jest wtedy również ich usuwanie. Rodzice, pomagając dzieciom w codziennym szczotkowaniu zębów, powinni je policzyć. Brak wyrzynania się zębów stałych po utracie mleczaków może świadczyć o zębach nadliczbowych.

WEŹ TO NA ZĄB...
• Dorosły człowiek ma 16 zębów w żuchwie i 16 w szczęce. Są to 4 siekacze, 2 kły, 4 zęby przedtrzonowe i 6 trzonowych.
• Zęby dolne są jaśniejsze niż górne. Kły są zwykle najciemniejsze. Mleczne mają barwę białą lub niebieskawobiałą. Z wiekiem powierzchnia zęby ciemnieje. Kolor zmienia się także pod wpływem antybiotyków, palenia papierosów i picia kawy.
• Najczęstszą chorobą zębów jest próchnica. W skrajnych przypadkach może ona doprowadzić do ekstrakcji zęba. Próchnicy nie da się wyleczyć, można jedynie usunąć zakażone tkanki i w ich miejsce założyć materiał zastępczy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.