Wyśpij zdrowie
Dobry sen chroni przed zawałem serca, poprawia pamięć i pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę. Dlatego postaraj się regularnie wysypiać. Zadbaj też o odpowiedni materac, poduszkę i pościel.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Naukowcy odkryli, że aby sen przyniósł zdrowie, wcale nie misi być długi. Może trwać jedynie 4,5 godziny. Najlepsze efekty przynosi bowiem sen trwający wielokrotność 90 minut (a więc np. 4, 5, 6 czy 7,5 godz.). Wynika to z faz snu, których przerwanie spowoduje rozdrażnienie i niewyspanie.
POMÓŻ SERCU
Sen nawet o 1/3 zmniejsza ryzyko zgonów spowodowanych chorobą wieńcową. Sercu może pomóc także poobiednia drzemka. Sjesta „na zdrowie” powinna trwać najwyżej pół godziny. Ale uwaga, długie spanie (powyżej 10 godz.) również sprzyja występowaniu chorób kardiologicznych i wysokiego ciśnienia!
NOC NA PAMIĘĆ!
Nocny wypoczynek pomaga mózgowi w porządkowaniu informacji i wzmacnia pamięć. Zapewnia umysłowi dotlenienie i odprężenie. W czasie snu informacje są przesuwane do tych obszarów, gdzie mogą być utrwalone. W rezultacie, po przebudzeniu, powtarza się je szybciej i dokładniej, ale też bez stresu i niemal automatycznie (nie angażuje się świadomości).
NIE ŚPISZ? TYJESZ!
Im mniej snu, tym więcej organizm produkuje hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu: greliny pobudzającej apetyt i łaknienie. Obniża się natomiast poziom leptyny – hormonu sytości. Wystarczą dwie nieprzespane noce, żeby zmienić poziom tych hormonów i zacząć spożywać zbyt obfite posiłki. Przy 4 godzinach snu dziennie ryzyko odkładania zbędnych kilogramów wzrasta do 73 proc. Brak snu osłabia też samokontrolę, przez co nie potrafimy oprzeć się jedzeniu i pozwalamy sobie na więcej.
SENNE AKCESORIA, CZYLI CI CI POMOŻE W BŁYSKAWICZNYM ZASYPIANIU
- Materac powinien być tak dobrany, aby śpiący miał przynajmniej po 10 cm zapasu z każdej strony (czyli dłuższy co najmniej o 20 cm od najwyższej osoby). Dobry materac powinien elastycznie dostosowywać się do kształtu ciała – może uginać się pod naszym ciężarem o 2-3 cm.
- Ważny jest kształt poduszki. Źle dobrana bywa przyczyną nadmiernych napięć w obrębie barków i karku (a to powoduje ból). Dobrze jest spać na specjalnych poduszkach ortopedyczno-korekcyjnych (są tak wyprofilowane, że podpierają szyjny odcinek kręgosłupa).
- Tradycyjna pościel puchowa jest częstą przyczyną alergii. Pościel wełniana jest zalecana osobom cierpiącym na gościniec, zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, zapalenie ścięgien i mięsni oraz astmę. Nocny mikromasaż wełną poprawia krążenie. Pościel z poliestru, łatwiejsza do utrzymania w czystości, zalecana jest dla aergigów.
- Jeżeli masz kłopoty z zasypianiem, sięgnij po naturalne środki, np. wypij szklankę ciepłego mleka. Zawiera ono wapno, aminokwasy i mikroelementy, które pomagają się odprężyć. Dobre są też herbatki z melisy. Pomaga bukiety z lawendy pozostawiony przy łózku.