• środa, 02 maj 2012 12:18

Odetchnij

Płuca składają się ok. miliarda pęcherzyków, mają ogólną powierzchnię aż stu metrów kwadratowych!
Płuca składają się ok. miliarda pęcherzyków, mają ogólną powierzchnię aż stu metrów kwadratowych! Płuca składają się ok. miliarda pęcherzyków, mają ogólną powierzchnię aż stu metrów kwadratowych!

Tylko małe dzieci oddychają prawidłowo – pełną piersią. Tymczasem brak tlenu w organizmie prowadzi do pogorszenia jego funkcjonowania. Wykorzystaj więc wiosnę i… zaczerpnij powietrza.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dorosły człowiek oddycha ok. 20 tys. razy na dobę. Najczęściej jednak robi to zbyt płytko, a wtedy do dolnej części płuc w ogóle nie dochodzi powietrze. Niedotleniony organizm reaguje chorobami.

SPRAWDŹ SWÓJ ODDECH
Aby zobaczyć, czy oddychasz prawidłowo, połóż jedną rękę nad piersiami, drugą poniżej mostka. Przyjrzyj się ruchami dłoni. Jeśli podczas oddychania porusza się tylko ręka (położona na klatce piersiowej), Twój oddech jest zbyt płytki. Czas na zmiany.

NIEBEZPIECZNY WSTRZĄS
Głęboki oddech wymusza… śmiech i śpiew. Dlatego rób to jak najczęściej, a także doceń sport, a także „zwykłe” spacery czy jazdę na rowerze. Każdego dnia znajdź kilka minut na ćwiczenia oddechowe. Usiądź na krześle, wyprostujplecy. Zakryj prawe nozdrze i wolno wciągnij powietrze lewym. Zatrzymaj oddech na 3 sekundy i zmień dziurki. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Możesz też wyobrazić sobie, że zdmuchujesz świeczki. Musisz je zgasić serią krótkich, przerywanych dmuchnięć. Rób to tak długo, aż zabraknie Ci tchu w płucach. Powtórz 5 razy.

W NATURZE
Zdrowe środowisko szybciej pomaga oczyścić płuca. Odgłosy lasu, szum liści i śpiew ptaków podświadomie wymuszają spokojny, ale głęboki oddech. Dlatego jak najczęściej wyjeżdżaj z miasta do lasu.

OCZYŚĆ UMYSŁ
Świadome oddychanie wycisza i uwalnia od złych emocji. Obniża usuwanie toksyn, wzmacnia system odpornościowy i dostarcza energii. Związek oddechu z psychiką doceniła medycyna Wschodu. Praca z oddechem jest częścią jogi.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)