• czwartek, 14 czerwiec 2012 13:45

3 mity o migdałach

Dwa migdałki znajdują się po obu stronach gardła. Widać je, gdy maluch otworzy buzię. Trzeci schowany jest w głębi
Dwa migdałki znajdują się po obu stronach gardła. Widać je, gdy maluch otworzy buzię. Trzeci schowany jest w głębi Dwa migdałki znajdują się po obu stronach gardła. Widać je, gdy maluch otworzy buzię. Trzeci schowany jest w głębi

Czy faktycznie są przyczyną większości infekcji wśród przedszkolaków? Rozwiewamy mity na temat migdałów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

To temat numer jeden wśród mam często kichających kilkulatków. Wiele z nich ma prawdziwy dylemat: wyciąć migdałki dziecku czy zostawić je w spokoju? A może operacja zamiast poprawić zdrowie malca tylko je pogorszy? Zanim więc podejmiemy jakąś decyzję, warto wiedzieć o migdałach jak najwięcej. Szczególnie, że obiegowych i nieprawdziwych opinii na ich temat funkcjonuje naprawdę wiele.

MIT 1: Migdałki nie są dziecku do niczego potrzebne.
To nieprawda. W migdałkach produkowane są substancje, z których powstają przeciwciała potrzebne do walki z zarazkami. Dlatego jeśli migdałki są zdrowe, lepiej zostawić je w spokoju. Gdy jednak maluch ciągle choruje, stają się siedliskami bakterii. Wtedy lepiej się nimi rozprawić.

MIT 2: Wycięcie migdałków spowoduje, że dziecko przestanie chorować.
W większości przypadków zmniejsza się częstotliwość infekcji bakteryjnych (czyli takich, które leczy się antybiotykiem). Wycięcie migdałków nie oznacza jednak, że maluch przestanie łapać wirusy (czyli chorować np. na grypę).

MIT 3: Migdałki bardzo często odrastają, więc nie ma sensu ich wycinać.
Migdałki mogą odrosnąć, ale tylko wtedy, gdy zostaną wycięte dziecku poniżej czterech lat. A w przypadku takich maluchów ten zabieg to rzadkość. Zwykle z ich wycięciem czeka się przynajmniej do końca czwartego roku życia.

TO WAŻNE
Migdałki usuwa się w narkozie. Zazwyczaj po jednej dobie dziecko wychodzi z domu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)