• sobota, 30 czerwiec 2012 19:08

Mały cukrzyk

Mały cukrzyk

Gdy rodzice słyszą, że ich dziecko ma cukrzycę, są zdruzgotani. Ale można poradzić sobie z tą chorobą!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Do rozpoznania cukrzycy I typu często dochodzi przez przypadek, zwykle gdy dziecko ma 10-12 lat. Nastolatek zaczyna bez powodu chudnąć, ciągle też chce mu się pić, więc zaniepokojeni rodzice zgłaszają się z nim do pediatry. Badania wykazują nadmiar glukozy we krwi i cukromocz. Diagnoza brzmi: chora trzustka i brak insuliny w organizmie. Choć sytuacja jest poważna, odpowiednie leczenie pozwala zapanować nad cukrzycą i bardzo ułatwia dziecku normalnie funkcjonować.

PODSTAWY TERAPII CUKRZYCY TO:
– insulinoterapia – dostarczanie insuliny za pomocą wstrzykiwacza wyglądem przypominającego wieczne pióro (tzw. pen) lub specjalnej pompy;
– zdrowe odżywianie – oparte na obliczaniu kaloryczności posiłków i ilości zawartych w nich węglowodanów.

RUCH BARDZO WSKAZANY
Dzieci chore na cukrzycę mają zalecaną aktywność fizyczną. Wysiłek jest ważnym elementem terapii.
– Podczas ćwiczeń dochodzi do spadku stężenia glukozy we krwi. Ale gimnastyka nie możne zbyt farsowa, by poziom cukru nie obniżył się za bardzo (ryzyko hipoglikemii).
– O rodzaju aktywności decyduje lekarz. Bierze on pod uwagę ogólną sprawność pacjenta, jego styl życia, masę ciała, ewentualne powikłania cukrzycy.
– Lekarz może zlecić dziecku częstą kontrolę poziom glukozy – przed, w trakcie i po zakończeniu ćwiczeń.
– Na wyposażeniu małego sportowca powinno znaleźć się urządzenie pozwalające zmierzyć poziom cukru oraz słodka przekąska.
– Wszystkie powyższe szczegóły rodzice powinni przekazać nauczycielowi wf.

ZASADY SAMOKONTROLI
Przy cukrzycy I stopnia prawie codziennie występują wahania stężenia glukozy (naprzemienne występowanie cukrów wysokich i niskich).
– Jeśli wahania te są znaczne, mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie dziecka, jego nastrój oraz możliwość koncentracji i uczenia się.
– Dlatego lekarze zalecają częste kontrolowanie stężenia glukozy. Dziecko może robić to samodzielnie za pomocą glukometru lub pompy insulinowej (dużo łatwiejsze).
– Zalecane pory pomiarów: przed każdym posiłkiem i 2 godziny po nim, przed, w czasie i po zakończeniu posiłku, zawsze, gdy samopoczucie ulega pogorszeniu.
UWAGA! Wyniki powinny być zapisywane w specjalnym dzienniczku a dodatkowo np. w komputerze.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)