Kości, niech się nie łamią
Twoje kości są w najlepszej kondycji, gdy masz ok. 30 lat. Z wiekiem słabną, szczególnie po menopauzie. To może prowadzić do rozwoju osteoporozy.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
CO TO ZA CHOROBA?
Osteoporoza nazywana jest też rzeszotowieniem kości. Powoduje osłabienie szkieletu. Kości stają się delikatne i bardzo podatne na złamania. Ciężko się również zrastają.
RYZYKO ODZIEDZICZENIA
Kondycja kości niemal w 80 procentach zależy od materiału genetycznego, który przekazali rodzice. Jeśli choć jedno z nich cierpi na osteoporozę, wystąpienie tej choroby u ich potomka wzrasta aż trzykrotnie.
RODZINKA POD LUPĄ
Dowiedz się, czy któreś z rodziców doznało złamania z błahego powodu, np. w wyniku uderzenia się o coś lub przewrócenia się. Taka skłonność do urazów może świadczyć o słabej strukturze kości, a więc i osteoporozie.
Zapytaj rodziców, czy mieli robione badanie densytometryczne (oceniające gęstość kości). Jeśli tak, to jak lekarz skomentował ich wyniki.
Poproś mamę, by powiedziała ci, kiedy przeszła menopauzę – bo bardzo prawdopodobne jest, że ty także będziesz przekwitać w podobnym wieku. Wczesna menopauza (ok. 40. roku życia) zwiększa zaś ryzyko osteoporozy.
Jeśli twoja mama jest już seniorką, zmierz ją! Utrata ponad 4 cm wzrostu to nie wynik sędziwego wieku, ale prawdopodobnie zmian osteoporotycznych w obrębie kręgosłupa.
PROGRAM NAPRAWCZY
DOBRA DIETA. Co najmniej 2 razy w tygodniu jadaj ryby (w tym szprotki, razem z ościami), codziennie sięgaj po nabiał (biały ser, jogurt, 2-3 plastry żółtego sera). To źródła składników niezbędnych do regeneracji kości, czyli wapnia i witaminy D. Uwaga! Niewłaściwa dieta podnosi ryzyko osteoporozy o 30 procent, i to niezależnie od skłonności genetycznych.
OGRANICZ UŻYWKI. Postaraj się zrezygnować lub chociaż mocno ograniczyć palenie papierosów, picie alkoholu i napojów z kofeiną – utrudniają one bowiem przyswajanie wapnia.
RUCH. Co najmniej kilka razy w tygodniu wybierz się na długi spacer. Jak najczęściej też pływaj i jeźdź na rowerze. Aktywność taka przyspiesza odbudowę kości i zwiększa ich wytrzymałość.
BADAJ SIĘ. Gdy będziesz się zbliżać do menopauzy, porozmawiaj z ginekologiem o zastępczej terapii hormonalnej (ogranicza ryzyko osteoporozy). Lekarza rodzinnego poproś zaś o skierowanie na densytometrię. Powtarzaj to badanie co 2-3 lata.