• sobota, 30 czerwiec 2012 19:42

Kości, niech się nie łamią

Wybieraj nabiał o niskiej zawartości tłuszczów, ale nie całkiem chudy. Produkty light zawierają bowiem mało witaminy D. Ta zaś jest konieczna do przyswajania wapnia
Wybieraj nabiał o niskiej zawartości tłuszczów, ale nie całkiem chudy. Produkty light zawierają bowiem mało witaminy D. Ta zaś jest konieczna do przyswajania wapnia Wybieraj nabiał o niskiej zawartości tłuszczów, ale nie całkiem chudy. Produkty light zawierają bowiem mało witaminy D. Ta zaś jest konieczna do przyswajania wapnia

Twoje kości są w najlepszej kondycji, gdy masz ok. 30 lat. Z wiekiem słabną, szczególnie po menopauzie. To może prowadzić do rozwoju osteoporozy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

CO TO ZA CHOROBA?
Osteoporoza nazywana jest też rzeszotowieniem kości. Powoduje osłabienie szkieletu. Kości stają się delikatne i bardzo podatne na złamania. Ciężko się również zrastają.

RYZYKO ODZIEDZICZENIA
Kondycja kości niemal w 80 procentach zależy od materiału genetycznego, który przekazali rodzice. Jeśli choć jedno z nich cierpi na osteoporozę, wystąpienie tej choroby u ich potomka wzrasta aż trzykrotnie.

RODZINKA POD LUPĄ
Dowiedz się, czy któreś z rodziców doznało złamania z błahego powodu, np. w wyniku uderzenia się o coś lub przewrócenia się. Taka skłonność do urazów może świadczyć o słabej strukturze kości, a więc i osteoporozie.
Zapytaj rodziców, czy mieli robione badanie densytometryczne (oceniające gęstość kości). Jeśli tak, to jak lekarz skomentował ich wyniki.
Poproś mamę, by powiedziała ci, kiedy przeszła menopauzę – bo bardzo prawdopodobne jest, że ty także będziesz przekwitać w podobnym wieku. Wczesna menopauza (ok. 40. roku życia) zwiększa zaś ryzyko osteoporozy.
Jeśli twoja mama jest już seniorką, zmierz ją! Utrata ponad 4 cm wzrostu to nie wynik sędziwego wieku, ale prawdopodobnie zmian osteoporotycznych w obrębie kręgosłupa.

PROGRAM NAPRAWCZY
DOBRA DIETA. Co najmniej 2 razy w tygodniu jadaj ryby (w tym szprotki, razem z ościami), codziennie sięgaj po nabiał (biały ser, jogurt, 2-3 plastry żółtego sera). To źródła składników niezbędnych do regeneracji kości, czyli wapnia i witaminy D. Uwaga! Niewłaściwa dieta podnosi ryzyko osteoporozy o 30 procent, i to niezależnie od skłonności genetycznych.
OGRANICZ UŻYWKI. Postaraj się zrezygnować lub chociaż mocno ograniczyć palenie papierosów, picie alkoholu i napojów z kofeiną – utrudniają one bowiem przyswajanie wapnia.
RUCH. Co najmniej kilka razy w tygodniu wybierz się na długi spacer. Jak najczęściej też pływaj i jeźdź na rowerze. Aktywność taka przyspiesza odbudowę kości i zwiększa ich wytrzymałość.
BADAJ SIĘ. Gdy będziesz się zbliżać do menopauzy, porozmawiaj z ginekologiem o zastępczej terapii hormonalnej (ogranicza ryzyko osteoporozy). Lekarza rodzinnego poproś zaś o skierowanie na densytometrię. Powtarzaj to badanie co 2-3 lata.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)