Mamo, boli mnie brzuszek
Powodem bólu brzucha u małych dzieci bywa celiakia, czyli nietolerancja glutenu (białka znajdującego się w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie).
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Objawia się ona utratą apetytu i obfitym stolcem. Niemowlę nie przybiera na wadze. Pomoże wyeliminowanie z diety glutenu. Co piąty przedszkolak ma w przewodzie pokarmowym robaki (owsiki, lamblie, glistę ludzką). Wówczas brzuszek boli po posiłkach, dziecko ma słaby apetyt i niespokojnie śpi. Mogą pojawiać się biegunki, wzdęcia albo zaparcia. Czasami występuje pokrzywka. Aby wykryć robaki, konieczne jest kilkakrotne badanie kału. Gdy dziecko ma biegunkę, mdłości lub wymioty, jest osłabione i nie chce jeść, to może być grypa żołądkowa. Podawaj wówczas dużo napojów. Jeśli dziecko nie chce jeść, nie zmuszaj go. Ta grypa powinna minąć po 2-3 dniach. Gdy brzuch boli tylko w określonych momentach, np. przed pójściem do przedszkola, mogą to być tzw. bóle czynnościowe. Bóle zwykle występują pośrodku brzucha, najczęściej wokół pępka albo tuż nad nim. Pomóc może spokojna rozmowa.
CZY TO WYROSTEK
- Jeśli dziecko skarży się na silny ból brzucha, a dolegliwości nie ustępują przez godzinę, idź do lekarza.
- Natychmiast jedź do szpitala, gdy dziecko nie chce jeść, wymiotuje, odczuwa ból przy unoszeniu prawego kolana, przy prostowaniu nogi oraz podczas chodzenia, ma (choć nie musi mieć) gorączkę. To może być groźne zapalenie wyrostka robaczkowego, który trzeba operować.