• poniedziałek, 08 październik 2012 08:10

Skąd się biorą zawroty głowy?

Skąd się biorą zawroty głowy?

Jeśli pojawiają się po nagłej zmianie pozycji, w tańcu lub po kilku kieliszkach wina, to nie ma powodu do niepokoju. Gdy jednak świat ucieka nam spod nóg bez żadnej przyczyny, trzeba poszukać pomocy u lekarza.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

CO TO TAKIEGO?
Zawroty głowy wynikają z zaburzeń układu nerwowego. Mogą byś spowodowane problemami z błędnikiem, uciskiem nerwów, kłopotami z narządami połączonymi z układem nerwowym (np. efektem niestrawności lub chorób serca). Ponieważ lista czynników wywołujących tego typu objawy jest długa, znalezienie faktycznej przyczyny wymaga dokładnej diagnostyki.

KONIECZNE BADANIA
Po rozmowie z chorym i ustaleniu, jakie inne dolegliwości towarzyszą zawrotom głowy – np. nudności, podwójne widzenie, drżenie mięśni – lekarz rodzinny kieruje pacjenta do specjalisty (laryngologa, neurologa, kardiologa). Aby postawić diagnozę, czasami trzeba odwiedzić kilku lekarzy. Należy jeszcze wykonać różne badania, m.in.:
- ENG (elektronystagmografia) – w czasie badania choremu nalewa się na zmianę ciepłą i chłodną wodę do ucha lub wdmuchuje się zimne i ciepłe powietrze. Potem śledzi się ruch gałek ocznych. I w ten sposób ocenia pracę błędnika,
- VNG (videonystagmografia) – polega na rejestracji ruchu oczu przez kamerę sprzężoną z komputerem. To pozwala określić rodzaj uszkodzenia układu równowagi,
- RTG części szyjnej kręgosłupa – pokazuje zmiany zwyrodnieniowe, które ograniczają przepływ krwi do mózgu,
- badanie przepływu w tętnicach szyjnych (Doppler) – pomaga znaleźć przyczynę zaburzeń krążenia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)