• niedziela, 13 styczeń 2013 15:30

Kiedy wizyta u ginekologa jest pilna

Kiedy wizyta u ginekologa jest pilna
Kiedy wizyta u ginekologa jest pilna © © archiwum

Lekarze zalecają nam wizyty kontrolne co pół roku. Są jednak sytuacje, w których nie ma na co czekać. Lepiej jak najszybciej zasięgnąć opinii specjalisty.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zwykle niepokojące objawy pojawiają się nagle. Zdarza się, że zaskoczeniom są po prostu wyniki badań kontrolnych. Nie warto analizować ich z przyjaciółką lub szukać przyczyny w Internecie. Wizyta u ginekologa rozwieje twoje obawy. A jeśli będzie konieczne leczenie, im szybciej je rozpoczniesz, tym lepiej.

ZASKOCZYŁ CIĘ WYNIK CYTOLOGII
Jeśli wszystko jest w porządku, na twoim wyniku będzie widniała grupa I lub II oraz informacja o terminie następnej kontroli. Ale to opis spotykamy coraz rzadziej, wykonany w starym systemie Papanicolau. Obecnie obowiązuje nowy system – Bethesda. Zawiera tylko opis i termin następnej kontroli. Bez względu na system, w jakim opisano wynik, zgłoś się do ginekologa, jeśli zawiera taką informację:
- Grupa II wskazane leczenie
Jeśli oprócz grupy II jest też takie zalecenie, nie można go bagatelizować. Także jeśli grupa jest wyższa np. II/III, wizyta u ginekologa jest konieczna. Podwyższona grupa może być spowodowana toczącym się w szyjce macicy stanem zapalnym lub np. pojawieniem się komórek dysplastycznych, czyli takich, których budowa jest nieprawidłowa. To właśnie one w przyszłości mogą przekształcić się w komórki rakowe.
- Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym to wynik przygotowany w systemie – Bethesda. Opis odpowiada grupie II, ze wskazaniem do leczenia (może być też grupa II, tylko z terminem kontroli). Jeśli pojawią się w opisie „tajemnicze” skróty np. AGUS/ASCUS czy LSIL, HSIL to znaczy, że wynik jest nieprawidłowy. Są to jednak opisy przeznaczone dla twojego lekarza. Do ciebie skierowana jest informacja o koniecznej wizycie u lekarza. Dlatego nie zwlekaj i natychmiast pokaż mu wynik swojej cytologii. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym będzie skuteczniejsze.

ODCZUWASZ BÓLE W BOLE BRZUCHA
Jeśli napięcie i bóle w dole brzucha stają się coraz silniejsze, masz stan podgorączkowy i pojawiły się obfite upławy, nie czekaj, aż ci samo przejdzie, idź do lekarza. To mogą być objawy stanu zapalnego przydatków. Ponieważ badanie ginekologiczne może być bolesne i niemożliwe do przeprowadzenia, lekarz zleci ci badanie krwi, aby potwierdzić diagnozę. Podwyższone OB. Oraz duża liczba białych ciałek krwi wskazują na istnienie stanu zapalnego. Lekarz przepisze ci antybiotyk oraz niesterydowy lek przeciwzapalny. Powinnaś kilka dni poleżeć w łóżku i wygrzać się w cieple. W czasie choroby unikaj wysiłku fizycznego i współżycia. Pomogą ci natomiast okłady borowinowe i lekkostrawna dieta. Zapalenie przydatków trzeba zawsze starannie wyleczyć i pójść na kontrolę do lekarza. To choroba która lubi powracać. Niewykryty w porę lub źle leczona, może doprowadzić do tworzenia się zrostów między jajowodami. A to jedna z częstych przyczyn niepłodności u młodych kobiet.

NAGLE KRWAWISZ PO MENOPAUZIE
Menopauza jest ostatnią miesiączką w życiu każdej kobiety. Zazwyczaj nie ma po niej już żadnych krwawień. Może się jednak zdarzyć, że po upływie kilku miesięcy nagle znowu pojawi się okres. Nie musisz się tym martwić. Tak może się zdarzyć, ale tylko przez rok od zakończenia regularnych miesiączek. To tylko efekt zachodzących w organizmie zmian hormonalnych.
- Po rocznej przerwie
Gdy jednak krwawienia pojawią się już po 12 miesiącach od zakończenia regularnych miesiączek, wówczas konieczne będzie jak najszybsze wyjaśnienie tego przez ginekologa. Mogą być one spowodowane, np. mięśniakami macicy, polipami czy rozrostem endometrium (błony śluzowej macicy). Lekarz zleci przeprowadzenie przezpochowego USG. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, konieczny będzie jeszcze zabieg tzw. wyłyżeczkowania macicy lub nowocześniejszy – histeroskopia (badanie endoskopowe jamy macicy). W obu przypadkach pobrany zostanie materiał do badania histopatologicznego (mikroskopowego). Tylko ono może wykluczyć najgroźniejszą z możliwych przyczyn krwawienia, jaką jest proces nowotworowy. Dlatego w tym wypadku z wizytą u ginekologa nie należy zwlekać.

MASZ „DZIWNE” UPŁAWY
Podczas całego cyklu wydzielina z pochwy zmienia się. Jeśli nic ci nie dolega, może być przezroczysta lub kremowomleczna. Zwykle jest jej niewiele i nie ma określonego zapachu. Niepokój wzbudza, gdy staje się gęsta, biała i grudkowata, ma specyficzny, dość intensywny zapach. Można wówczas podejrzewać, że masz infekcję przyboczną. Szczególnie, jeśli upławom towarzyszy także swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych. Takie objawy nasilają się z reguły w drugiej połowie cyklu.
- Rzęsistek pochwowy
Jeśli zauważyłaś, że upławy stały się pieniste, żółtozielonkowe, towarzyszy im ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, to jest prawdopodobne, że zaraziłaś się rzęsistkiem pochwowym. W obu przypadkach leczenia powinien jak najszybciej zająć się ginekolog. Domowe kuracje możesz stosować tylko do łagodzenia objawów. Przed badaniem nie lecz się na własną rękę, by nie zacierać obrazu choroby. W dniu wizyty nie stosuj też dezodorantów do higieny intymnej – zapach wydzieliny jest tak samo ważnym wskaźnikiem, jak jej wygląd.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)