• środa, 27 luty 2013 09:10

Ćwicz pamięć

Ćwicz pamięć

Jeżeli coraz częściej zapominasz, gdzie położyłeś klucze albo jak nazywa się Twój lekarz, czas na ćwiczenia pamięci. Rezultaty Cię zaskoczą.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

To prawda, że z wiekiem pamięć szwankuje, ale zawsze jest szansa na jej polepszenie. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz uwierzyć, że się uda i zapędzić mózg do pracy. Ucz się czegoś nowego (np. obcego języka lub gry na instrumencie). Zapamiętuj teksty piosenek, często je powtarzaj w głowie, a najlepiej śpiewaj głośno. Pisz pamiętnik albo spisuj wspomnienia.

ŚCISKAJ KÓŁKO
Staraj się nie żyć w stresie. Nerwy przeszkadzają w koncentracji. Jednak zdaniem naukowców, szybciej i lepiej zapętamy, jeśli jesteśmy w stanie lekkiego pobudzenia. Taki stan możemy osiągnąć… ściskając gumowe kółko. Według badaczy, łatwiejsze zapamiętywanie informacji jest wynikiem adrenaliny, które zalewa organizm.

JAK PACHNIE LIPA?
Lepiej zapamiętasz, gdy uruchomisz wyobraźnię i wszystkie zmysły, Anie tylko wzrok i słuch. Gdy np. chcemy pamiętać nazwisko Lipowski, wyobraźmy sobie jak wygląda lipa, jak szumi i pachnie. Panią doktor Rogalską łatwiej zapamiętamy, gdy skojarzymy z pysznymi rogalami. Pobudzamy bowiem bardzo dużą część mózgu.

ĆWICZ CIAŁO
Gimnastyka lub choćby codzienny spacer (np. z kijkami) poprawia krążenie i dotlenia mózg. Brak tlenu nieodwracalnie uszkadza szare komórki. Naucz się też… żonglować. Zdaniem lekarzy, ćwiczenia ruchowo-wzrokowe stymulują pracę półkuli mózgowych i poprawiają jakość myślenia.

ZORGANIZUJ SIĘ!
Często brak pamięci wynika z marnej organizacji. Trzymaj więc rzecz, których często używasz (np. klucze) w jednym miejscu. Zapisuj w notesie adresy, telefony, daty spotkań i ważnych dni (np. imienin teściowej).

WARTO WIEDZIEĆ
NIE JEDZ BYLE CZEGO
Dieta powinna być obfita w wit. z grupy B oraz C i E, a także magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor. Jedz produkty pełnoziarniste, kasze, orzechy, migdały, pestki dyni, rodzynki, świeże warzywa i owoce. Pij dużo wody.

WYSYPIAJ SIĘ
Nieprzerwany nocny sen zapewnia odpowiednie dotlenienie: podczas snu organizm osiąga stan naturalnego odprężenia. W tych godzinach mózg nie pracuje!

PRZEŁAM RUTYNĘ
Zaskakuj swój umysł. Idąc np. na spacer, często zmieniaj trasy. Przy okazji postaraj się dostrzec, co znajduje się w zasięgu wzroku, a po powrocie wszystko to opisz, chociażby słowami. W ten sposób Twój umysł nie zgnuśnieje.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)