• piątek, 22 marzec 2013 08:47

Jedzenie i leki. Niebezpieczne związki

Jedzenie i leki. Niebezpieczne związki

Niezależnie od tego, czy bierzesz leki czasami, czy na stałe, w czasie kuracji staraj się uważać na to, co jesz. Dzięki temu terapia będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wychodząc do lekarza, zwykle wiesz tylko, kiedy przyjmować zalecone leki. To za mało! Powinieneś także wiedzieć, co możesz jeść w trakcie kuracji. Niektóre składniki diety mogą bowiem zwiększyć lub ograniczyć przyswajanie leku. Zanim więc łykniesz tabletkę, przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Jeśli nie ma w niej informacji o jedzeniu, na wszelki wypadek przyjmij lek godzinę przed posiłkiem albo 2 godziny po nim. Dodatkowo posłuż się naszą „ściągawką”, a dowiesz się, jakich składników menu lepiej unikać w ciągu 3 godzin przed przyjęciem leku i 3 godziny po zażyciu.

WĘGLOWODANY
Są najważniejszym źródłem energii, lepiej jednak ograniczyć ich spożywanie m.in. podczas infekcji. Mogą bowiem osłabić działanie antybiotyków i leków przeciwwirusowych.
Węglowodany lubią się łączyć z tego typu preparatami, tworząc trudno wchłaniane cząsteczki. W rezultacie zmniejsza się stężenie substancji leczniczych i lekarstwo po prostu gorzej działa.
Pamiętaj! Z antybiotykami i lekami przeciwwirusowymi nie łącz ryżu, makaronu, kaszy i pieczywa.

TŁUSZCZE
Choć spożywanie w nadmiarze prowadzą do nadwagi, tłuszcze są bardzo potrzebne organizmowi m.in. do produkcji hormonów i transportu witamin. Zwiększają też wchłanianie niektórych preparatów leczniczych. Trzeba je ograniczyć, przyjmując leki stosowane w artymii serca (z grupy adrenolityków) i w duszcznościach (zawierające teofilinę). Połączenie ich z dietą obfitującą w tłuszcze może doprowadzić do przedawkowania leku, prowadząc np. do zaburzeń rytmu serca i spadku ciśnienia.
Pamiętaj! Przyjmując leki na serce, ogranicz: potrawy smażone, tłuste mięso, masło, smalec, śmietanę.

NABIAŁ
Zawarty w nim wapń jest niezbędny do prawidłowej budowy kości. Niestety wchodzi też w reakcję z antybiotykami (np. tetracyklinami), tworząc sole, które nie rozpuszczą się w wodzie. A to sprawia, że lek jest tylko częściowo wchłaniany.
Pamiętaj! Nie popijaj antybiotyku mlekiem, jogurtem lub kefirem!

BŁONNIK
Chroni przed otyłością i obniża poziom cholesterolu. Jest więc cennym składnikiem diety, ale nie wtedy gdy przyjmujemy antydepresanty lub tabletki antykoncepcyjne, gdyż hamuje ich działanie. Niewskazany jest również w przypadku leków nasercowych (zawierających glikozydy naparstnicy), bo może zaostrzyć niewydolność krążenia. Warto pamiętać też, ze błonnik osłabia przyswajanie m.in. żelazo, magnezu oraz wit. A, D, E i z grupy B.
Pamiętaj! Przyjmując leki na serce, depresję, pigułki antykoncepcyjne oraz zestawy witamin, ogranicz jedzenie otrębów, płatków, pieczywa razowego, surowych warzyw i owoców.

ALKOHOL
Nawet jeden drink może zmienić przyswajalność leków. Dotyczy to m.in. preparatów uspokajających, zmniejszających krzepliwość krwi, przeciwalergicznych, przeciwbólowych, antybiotyków, leków przeciwcukrzycowych. Lista działań ubocznych jest naprawdę długa: od krwotoków, przez zaburzenia pracy serca, po uszkodzenie wątroby i nerek.
Pamiętaj! Do interakcji dochodzi czasem nawet wtedy, gdy alkohol wypije się następnego dnia po zażyciu leku.

CYTRUSY
Zawierają flawonoidy, które działają przeciwzapalnie i odmładzają. Niestety zakłócają też metabolizm lekarstw, w efekcie ich stężenie wzrasta kilkukrotnie, co może być groźna nawet dla życia! W interakcje z cytrusami wchodzą m.in. specyfiki obniżające cholesterol, uspokajające, przeciwhistaminowe, niektóre antybiotyki.
Pamiętaj! Staraj się nie pić soków cytrusowych 4 godziny przed i po przyjęciu lekarstwa.

KOFEINA
Działa pobudzająco. I w niewielkich ilościach szkodzi. Chyba, że przyjmujesz lek zawierający teofilinę (stosowaną m.in. w astmie oskrzelowej). Wtedy po kawie możesz się spodziewać bólów głowy i kołatania serca. Lepiej też z nią nie przesadzać, przyjmując leki przeciwbólowe, bo zwiększa ich działanie.
Pamiętaj! Jeśli przyjmujesz leki, ogranicz kawę i czarną herbatę.

TYRAMINA
Znajduje się  długo przechowywanej lub fermentującej żywności. W połączeniu z antydepresantami i lekami stosowanymi przy zakażeniach przewodu pokarmowego może podnosić ciśnienie i powodować bóle głowy.
Pamiętaj! Tyramina jest m.in. w bananach, awokado, serach pleśniowych i kiszonej kapuście.

ŻEBY ZADZIAŁAŁY…
Popijaj leki chłodną wodą. Zbyt ciepła może rozpuścić osłonę tabletki, nim ta dotrze do przewodu pokarmowego, skąd powinna się wchłonąć. Najlepsza jest przegotowana i wystudzona lub mineralna niegazowaną. Nigdy nie popijaj leków sokami, herbatą czy mlekiem.
Zażywaj leki w takiej formie, w jakiej zostały wyprodukowane. Nie rozgryzaj drażetek, nie wysypuj proszku z kapsułek. Preparat został powleczony po to, by zaczął się wchłaniać w odpowiedniej części układu pokarmowego.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)