• piątek, 01 listopad 2013 17:58

Co czyha na łące?

Jeśli nie chcesz, aby dokuczliwe pieczenie przerwło wam śniadanie na trawie, koniecznie rozłóż koc i spryskaj się preparatem odstraszającym owady
Jeśli nie chcesz, aby dokuczliwe pieczenie przerwło wam śniadanie na trawie, koniecznie rozłóż koc i spryskaj się preparatem odstraszającym owady Jeśli nie chcesz, aby dokuczliwe pieczenie przerwło wam śniadanie na trawie, koniecznie rozłóż koc i spryskaj się preparatem odstraszającym owady © © Panthermedia

Kwitnąca łąka wabi kolorami i upaja zapachem. Bywa jednak, że spacer po trawie kończy się wizytą u lekarza. Na co powinniśmy szczególnie uważać biegając po łące?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zagrożeniem mogą być zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Dlatego spacerując po łące nigdy nie zdejmuj butów. Natomiast siadając na ziemi, zawsze rozłóż koc lub matę.

FRUWAJĄ I PEŁZAJĄ
Kwitnące kwiaty na łące przyciągają żądlące owady: pszczoły, osy i szerszenie. Najmniejsze zagrożenie stanowią pszczoły, bo same z siebie raczej nie przejawiają agresji. Poza tym, żądlą tylko raz. Większym niebezpieczeństwem są osy i szerszenie. Nie tylko atakują znienacka, ale też mogą boleśnie żądlić nawet kilka razy z rzędu. Ugryźć mogą także pająki. Na szczęście, nie są to ukąszenia niebezpieczne, ale bolesne i nieprzyjemne. W Polsce żyje tylko jeden gatunek jadowitego gada: żmija zygzakowata. Lubi wygrzewać się na słońcu i właśnie wtedy można na nią łatwo nastąpić. Przestraszona atakuje. Osobę ukoszoną należy jak najszybciej przewieźć do lekarza. Na szczęście żmije są w Polsce rzadkie i raczej nie spotkasz ich na podmiejskiej łące.

DRAPIĄ I PARZĄ
Boleśnie mogą poparzyć pokrzywy, a podrapać osty, ale najbardziej niebezpieczną rośliną naszych łąk jest barszcz Sosnowskiego. Jego sok wywołuje zmiany skórne. W połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym może spowodować bardzo groźne oparzenia II i III stopnia. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, natychmiast zejdź w cień i umyj skórę wodą z mydłem. Podrażnione miejsca chroń przed słońcem jeszcze dwie doby.

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
Ma duże kwiatostany, ciekawie powycinane liście i grube łodygi (o średnicy 10 cm). Dorasta do 4 metrów.

OSET
W Polsce rośnie 7 gatunków ostów. Osiągają 150 cm. Kolce mogą boleśnie ranić.

SZERSZEŃ EUROPEJSKI
Dorasta do 35 mm. Ma ubarwienie żółto-brunatno-czerwone, z czarnym deseniem. Gniazdo buduje zawsze w miejscach osłoniętych.

POKRZYWA
Jej liście i łodygi są pokryte włoskami, które „parzą” kwasem mrówkowym.

SKRZYP
W Polsce występuje 10 gatunków. Mają ostre kłosy, które mogą podrapać.

PAJĄK
Wszystkie pająki mają jad, ale „nasze” nie zabijają.

ŻMIJA ZYGZAKOWATA
Chętnie przebywa pod kamieniami lub wśród korzeni drzew. Najczęściej ucieka przed napastnikiem, atakuje, gdy jest osaczona. Najpierw jednak zazwyczaj głośno syczy, stosunkowo rzadko kąsa.

KIEDY POTRZEBUJESZ SZYBKIEJ POMOCY?
W Polsce z powodu użądleń i powikłań z nimi związanych umiera kilkadziesiąt osób rocznie. Co dziesiąta osoba jest uczulona na jad owadów żądlących.
Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem po użądleniu jest wstrząs anafilaktyczny. Objawia się trudnościami z oddychaniem, szybkim biciem serca, pokrzywą, zawrotami głowy, mdłościami i wymiotami oraz drgawkami.
Puls niebezpiecznie przyspiesza, a tętno spada. Niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska, ponieważ stan ten bezpośrednim zagrożeniem życia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)