Drobne urazy w kuchni – pierwsza pomoc
Lubisz gotować? Kuchnia jest jednym z naszych ulubionych miejsc. To tu przyrządzamy posiłki, niejednokrotnie narażając się na skaleczenia, otarcia i oparzenia.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Ostre noże lub rozgrzany piekarnik mogą stanowić zagrożenie dla dorosłych i dla dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi i o skaleczenie nietrudno. Bądźmy na to przygotowani.
PIERWSZY KROK – OCZYŚCIĆ RANĘ
Jeśli skaleczysz się podczas krojenia warzyw lub zauważysz na skórze otarcie, w pośpiechu przygotowując posiłek, zachowaj spokój. Sprawdź, czy w ranie nie ma np. drzazgi czy innych obcych ciał, a następnie przemyj ją pod bieżącą wodą. Jeśli przez przypadek dotkniesz rozgrzanej blachy z ciastem – postępuj tak samo, schłodź ranę w wodzie.
DRUGI KROK – ZDEZYNFEKUJ
Jeśli odpowiednio zaopatrzyłeś apteczkę w domu, powinieneś znaleźć w niej środek odkażający. W przypadku każdej rany warto użyć preparatu dezynfekującego, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii, wirusów czy grzybów. Niektóre antyseptyki można stosować m.in. w jamie ustnej, jeśli przykładowo skaleczyłeś się podczas oblizywania noża. Środek dezynfekujący zastosuj na p[przemytą i osuszoną ranę.
TRZECI KROK – ZAŁÓŻ OPATRUNEK
Po zdezynfekowaniu rany zabezpiecz ją przed działaniem czynników, które mogłyby ją podrażnić i zanieczyścić. Jeśli rana jest powierzchowna, wystarczy plaster. W przypadku głębszej, mocno krwawiącej rany konieczny może być opatrunek z gazy lub zabandażowanie uszkodzonego miejsca. Trudno gojąca się, głęboka rana? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza.