ABC bezpiecznego opalania
Najbezpieczniej jest nie opalać się wcale. Słońce emituje energię mającą różne właściwości, zależne od długości promieniowania. Niestety, mimo ochronnej warstwy ozonowej, do ziemi dociera także promieniowanie zdolne zmienić geny w tkankach skóry i tym samym spowodować raka.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Opalająca się skóra reaguje wydzielaniem melaniny – brązowego barwnika chroniącego ją przed szkodliwym promieniowaniem. Jeśli chcemy się opalać lub po prostu przebywać na słońcu, musimy dodatkowo ochronić skórę kremami z filtrem. Numer filtra UV, np. 10, oznacza, że do naszej dotrze 10 razy mniej promieniowania, niż gdybyśmy opalali się bez ochrony.
Filtr 50 jest bardzo bezpieczny, i takie w zasadzie powinno się używać, chcąc uniknąć zagrożeń związanych z promieniowaniem UV. Osoby o jasnej karnacji, piegowate lub rude w ogóle nie powinny się opalać. Bezpiecznie opalenie polega na:
A stosowaniu przed wyjściem na słońce kremów i mleczek do ciała z wysokimi filtrami,
B nieprzebywaniu długo (nie dłużej niż półtorej godziny) w pełnym słońcu,
C smarowaniu się kremami z filtrem ponownie po kąpieli, np. w morzu czy basenie.
Trzeba też pamiętać, żeby nie wystawiać na słońce twarzy, do której pielęgnacji używamy kosmetyków z kawasami AHA, ponieważ na skórze mogą powstać trwałe przebarwienia.