• wtorek, 24 czerwiec 2014 23:28

ABC bezpiecznego opalania

ABC bezpiecznego opalania
ABC bezpiecznego opalania © archiwum

Najbezpieczniej jest nie opalać się wcale. Słońce emituje energię mającą różne właściwości, zależne od długości promieniowania. Niestety, mimo ochronnej warstwy ozonowej, do ziemi dociera także promieniowanie zdolne zmienić geny w tkankach skóry i tym samym spowodować raka.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Opalająca się skóra reaguje wydzielaniem melaniny – brązowego barwnika chroniącego ją przed szkodliwym promieniowaniem. Jeśli chcemy się opalać lub po prostu przebywać na słońcu, musimy dodatkowo ochronić skórę kremami z filtrem. Numer filtra UV, np. 10, oznacza, że do naszej dotrze 10 razy mniej promieniowania, niż gdybyśmy opalali się bez ochrony.

Filtr 50 jest bardzo bezpieczny, i takie w zasadzie powinno się używać, chcąc uniknąć zagrożeń związanych z promieniowaniem UV. Osoby o jasnej karnacji, piegowate lub rude w ogóle nie powinny się opalać. Bezpiecznie opalenie polega na:

A stosowaniu przed wyjściem na słońce kremów i mleczek do ciała z wysokimi filtrami,
B nieprzebywaniu długo (nie dłużej niż półtorej godziny) w pełnym słońcu,
C smarowaniu się kremami z filtrem ponownie po kąpieli, np. w morzu czy basenie.

Trzeba też pamiętać, żeby nie wystawiać na słońce twarzy, do której pielęgnacji używamy kosmetyków z kawasami AHA, ponieważ na skórze mogą powstać trwałe przebarwienia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under