• sobota, 28 czerwiec 2014 17:21

Panowie, czas na badania!

Badanie EKG podczas wysiłku wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej serca
Badanie EKG podczas wysiłku wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej serca Badanie EKG podczas wysiłku wykonuje się w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej serca © © archiwum

Tak, tak, wiemy: jesteś silny, twardy i niczego się nie boisz. Zadbaj więc o siebie, idź na badania, bo chcemy, abyś zawsze takim był.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Naukowcy dowiedli, że mężczyźni są mniej odporni na choroby niż kobiety. Przede wszystkim mają bardzo słaby układ odpornościowy. Lekarze są zdania, że winę za taki stan ponosi męską aktywność – ciągłe nastawienie na zdobywanie, walkę, dominację i dublowania pozycji społecznej.

CHOROBY NIE MAJĄ PŁCI
Nie ma chorób „męskich” i „damskich”. Jeszcze do niedawna uważano np., że typową męską chorobą jest zawał. Dziś wiadomo, że tak samo często na choroby serca zapadają kobiety. Panowie, tak jak panie, cierpią na osteoporozę, mają depresję i przekwitają (przechodzą andropauzę). Na oddziały onkologiczne coraz częściej trafiają mężczyźni z rakiem sutka! Różnią nas tylko choroby układów rozrodczych.

RÓŻNICE W CZĘSTOTLIWOŚCI
Natomiast więcej panów niż pań ma nadciśnienie (ciśnienie powyżej 140/90 mmHg). Występuje ono przede wszystkim u osób z nadwagą (a więcej jest otyłych panów), nadużywających alkoholu, z dietą bogatą w sól i brakiem aktywności fizycznej. Dlatego ciśnienie należy zacząć regularnie mierzyć już od 21. roku życia. Częściej u mężczyzn zdarza się też wysoki poziom cholesterolu (powyżej 200 mg/dl). Jego nadmiar odkłada się w tętnicach utrudniające przepływ krwi. A to już prosta droga do miażdżycy. Badania określające poziom cholesterolu we krwi należy przeprowadzać co roku już od trzydziestki.

20-15 PRZEDE WSZYSTKIM OBSERWUJ ORGANIZM
- Co sześć miesięcy: badanie stomatologiczne.
- Raz w roku: pomiar ciśnienia krwi (po trzydziestce raz na kwartał), mortologia krwi + OB., poziom cukru we krwi, próby wątrobowe.
- Co dwa lata: po trzydziestce RTG klatki piersiowej.
- Co trzy lata: badanie poziomu elektrolitów we krwi.
- Co pięć lat: lipidogram (cholesterol, trójglicerydy).
- Zawsze: każde dodatkowe badanie zlecone przez lekarza.
- Jeśli w najbliższej rodzinie stwierdzono występowanie raka prostaty, zrób test PSA.

35-50 SPRAWDZAJ CIŚNIENIE
- Co sześć miesięcy: badanie stomatologiczne.
- Raz w roku: pomiar ciśnienia + OB., poziom cukru we krwi, badanie moczu, próby wątrobowe. Po czterdziestce należy wykonać badanie słuchu – dalszą częstotliwość ustali lekarz.
- Co dwa lata: lipidogram (cholesterol, trójglicerydy), RTG klatki piersiowej.
- Co trzy lata: EKG, USG brzucha, badanie poziomu elektrolitów we krwi, badanie wzroku.
- Zawsze: każde dodatkowe badanie zlecone przez lekarza.

50+ ZWRÓĆ UWAGĘ NA PROSTATĘ
- Raz na kwartał: pomiar ciśnienia krwi.
- Co sześć miesięcy: badanie stomatologiczne.
- Raz w roku: mortologia krwi + OB., poziom cukru we krwi, badanie moczu lipidogram (cholesterol, trójglicerydy), EKG, USG brzucha, próby wątrobowe, badanie prostaty.
- Co dwa lata: RTG klatki piersiowej, badanie wzroku, badanie słuchu.
- Co trzy lata: badanie poziomu elektrolitów we krwi.
- Co cztery-pięć lat: badanie poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych).
- Co kilka lat: test PSA (białka specyficznego dla prostaty – jego poziom wzrasta, jeśli w gruczole krokowym pojawi się stan zapalny).
- Zawsze: każde zlecone przez lekarza.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)