• wtorek, 08 lipiec 2014 18:01

Trzy strategie antycholesterolowe

Trzy strategie antycholesterolowe
Trzy strategie antycholesterolowe © © archiwum

Masz zbyt wysoki cholesterol? Żeby wyniki wróciły do normy, wypróbuj jedną z naturalnych kuracji.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

1. BŁONNIK I STEROLE ROŚLINNE
Jak to działa: Niekwestionowanym mistrzem w regulowaniu poziomu cholesterolu jest błonnik. Nierozpuszczalny działa jak szczotka. Usuwa z jelit nadmiar tłuszczów i toksyczne produkty przemiany materii. Rozpuszczalny zaś (pektyny) nie pozwala przeniknąć cząsteczkom cholesterolu z jelita do krwi. Świetnymi pogromcami cholesterolu są również sterole, czyli związki, które mają budowę podobną do cholesterolu. Dlatego potrafią obniżać cholesterolu całkowity i jego frakcję LDL nawet o 10-15 proc.
KURACJE DLA CIEBIE:
Warzywno-zbożowa Tak układamy codzienne menu, by znalazło się w nim jak najwięcej produktów bogatych w błonnik. Znajduje się w warzywach, np. w brukselce, czerwonej fasoli, bobie, marchwi, a także w pieczywie pełnoziarnistym, grubych kaszach i otrębach. Rezygnujemy ze słodyczy, wieprzowiny, serów o zawartości tłuszczu powyżej 30 proc. i z alkoholu.
Ze specjalną margaryną Nie używamy masła. A zamiast zwykłej margaryny stosujemy taką, którą wzbogacono sterolami (np. Flora Pro-activ). 6 łyżeczek to akurat tyle, by dostarczyć nam dzienną dawkę obniżających cholesterol związków. Zamiast margaryny możemy wypróbować jogurt ze sterolami (Danacol). Sterole znajdziemy również w płatkach zbożowych, kiełkach i ziarnach, np. sezamu.

2. NAJLEPSZE ZIOŁA
Jak to działa: Najpopularniejszym naturalnym wrogiem cholesterolu jest czosnek. Zawiera allicynę, aminokwas, który wraz z innymi substancjami – ajoenem i garlicyną – pomaga obniżyć wartości, o które nam chodzi, nawet o 10 proc. Podobne działanie ma babka płesznik. Jej nasiona ze względu na zawarty błonnik, mogą wiązać toksyny oraz obniżać cholesterol LDL i podnosić HDL.
KURACJA DLA CIEBIE:
Czosnkowa W uproszczonej wersji kuracja polega na jedzeniu dwóch ząbków czosnku dziennie. Ale możemy też przygotować nalewkę czosnkową. Trzy główki czosnku zalewamy ¼ l spirytusu i odstawiamy na 10 dni. Codziennie wstrząsamy. Stosujemy 3 razy dziennie. Zaczynamy od jednej kropli dodanej do napoju (np. do kefiru). Za każdy razem dodajemy jedną kroplę więcej aż dojdziemy do 25 kropli. Wówczas stosujemy 25 kropel 3 razy dziennie, aż do wyczerpania mikstury. Czy pierwsza dawka – 1 kropla, druga – 2, trzecia – 3, czwarta – 4 i tak do 25 dawki, kiedy przyjmujemy 25 kropel. Potem już do końca zażywamy po 25 kropel. Po zakończeniu badamy cholesterol.
Z babką płesznik Możemy wypróbować też inne antycholesterolowe zioło – babkę płesznik. Dwie łyżeczki nasion zalewny szklanką gorącej wody, parzymy 10 minut, przecedzamy i pijemy 2 razy dziennie. Kuracja trwa 8 tygodni.

3. DOBRE TŁUSZCZE
Jak to działa: Zły cholesterol obniżają też zawarte w tłuszczu rybim nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie omega 3). Ponadto zmniejszają one stężenie trójglicerydów. Wykazano, że działają podobnie do niesteroidowych leków zapalnych – przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo!
KURACJE DLA CIEBIE:
Tranowa Każdy dzień zaczynamy od łyżeczki tranu z wątroby dorsza. Kuracja może trwać nawet przez cały rok.
Z tłustymi rybami Zażywanie tranu warto połączyć ze zmianami w diecie. Wyrzucamy z niej tłuste mięso, a wprowadzamy ryby morskie, np. łososie lub halibuta (2 razy w tygodniu). Pieczemy je lub przygotowujemy na parze. Codziennie jemy sałatkę z warzyw z dodatkiem olejku rzepakowego.

SPRAWDŻ, CZY TWÓJ CHOLESTEROL JEST W NORMIE
<190 mg/dl CHOLESTEROL CAŁKOWITY Ogólna informacja, która nie uwzględnia podziału na HDL – dobry i LDL – zły cholesterol.
<115 mg/dl LDL (czyli zły). To norma dla osób, u których ryzyko chorób kardiologicznych jest niskie lub średnie – czyli praktycznie dla większości z nas.
<70 mg/dl LDL. To norma dla osób po zawale, u których ryzyko powtórnego zawału lub innych chorób kardiologicznych jest wysokie.
>50 ml/dl HDL (czyli dobry). Kardiolodzy swoim pacjentom zalecają nawet >70 mg/dl.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.