• wtorek, 22 lipiec 2014 22:13

Leki kontra słońce

Zanim zaczniesz się opalać, dokładnie przeczytaj ulotki leków, które przyjmujesz!
Zanim zaczniesz się opalać, dokładnie przeczytaj ulotki leków, które przyjmujesz! Zanim zaczniesz się opalać, dokładnie przeczytaj ulotki leków, które przyjmujesz! © © archiwum

Wiadomo, że trzeba z niego korzystać rozsądnie. Ale gdy zażywasz jakieś preparaty czy zioła, może to okazać się niewystarczające.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kilka minut na słońcu i ogromne bąble na skórze. Wszędzie tam, gdzie sięgały promienie słoneczne… To wcale nie musi być oparzenie, a tzw. fotodermatoza – choroba skóry. Do jej powstania oprócz słońca potrzebny jest jeden winowajca – substancje światłouczulająca. Mogą nią być np. składniki leku lub jedzenia.

CO SIĘ DZIEJE ZE SKÓRĄ
W zależności od rodzaju przyjętego przez nas leku, na naskórku może wystąpić odczyn fototoksyczny lub fotoalergiczny.
Odczyn fototoksyczny – zmiany przypominają nasilone oparzenia słoneczne. Często jest to ostry rumień, niekiedy także z pęcherzami. Pojawia się zaraz po opalaniu i obejmuje tylko tę cześć skóry, która była wystawiona na słońce. Tego typu nadwrażliwość zazwyczaj mija po odstawieniu leku.
Odczyn fotoalergiczny – na skórze pojawiają się swędzące krostki wypełnione osoczem. Zmiany ujawniają się dopiero po upływie doby od nasłonecznienia i rozprzestrzeniają poza obręb miejsc, które były wystawione na słońca. Uwaga! Jeśli choć raz pojawiła się tego typu reakcja, na pewno będzie się ona powtarzać po każdym zażyciu leku i nawet bardzo krótkim pobycie na słońcu.

UWAŻAJ NA TE LEKI!
Niemal każdy preparat może zwiększyć wrażliwość skóry na słońce. Jeśli tak się stanie, zrezygnuj z opalania się na czas kuracji. Do grupy leków niebezpiecznych dla skóry w połączeniu z opalaniem zalicza się m.in.:
- antybiotyki będące pochodnymi tetracykliny (głównie doksycyklina);
- tabletki antykoncepcyjne i inne leki hormonalne;
- beta-blodery, czyli leki stosowane w leczeniu schorzeń układu krążenia, preparaty podawane w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i cholesterolu; także środki antyarytmiczne,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne: ibuprofen, ketoprofen, naproksen (gdy boli nas głowa, przed plażą najlepiej zażyć paracetamol – jest bezpieczny);
- leki przeciwgrzybiczne, przede wszystkim w postaci maści;
- preparaty z dodatkiem dziurawca i arcydzięgla;
- leki przeciwcukrzycowe, np. diabetol i chloropropamid.
UWAGA! Reakcję fotoalergiczną mogą wywołać też niektóre pokarmy, np. seler, słonecznik, koper, cykoria i karczoch.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.