Leki kontra słońce
Wiadomo, że trzeba z niego korzystać rozsądnie. Ale gdy zażywasz jakieś preparaty czy zioła, może to okazać się niewystarczające.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Kilka minut na słońcu i ogromne bąble na skórze. Wszędzie tam, gdzie sięgały promienie słoneczne… To wcale nie musi być oparzenie, a tzw. fotodermatoza – choroba skóry. Do jej powstania oprócz słońca potrzebny jest jeden winowajca – substancje światłouczulająca. Mogą nią być np. składniki leku lub jedzenia.
CO SIĘ DZIEJE ZE SKÓRĄ
W zależności od rodzaju przyjętego przez nas leku, na naskórku może wystąpić odczyn fototoksyczny lub fotoalergiczny.
Odczyn fototoksyczny – zmiany przypominają nasilone oparzenia słoneczne. Często jest to ostry rumień, niekiedy także z pęcherzami. Pojawia się zaraz po opalaniu i obejmuje tylko tę cześć skóry, która była wystawiona na słońce. Tego typu nadwrażliwość zazwyczaj mija po odstawieniu leku.
Odczyn fotoalergiczny – na skórze pojawiają się swędzące krostki wypełnione osoczem. Zmiany ujawniają się dopiero po upływie doby od nasłonecznienia i rozprzestrzeniają poza obręb miejsc, które były wystawione na słońca. Uwaga! Jeśli choć raz pojawiła się tego typu reakcja, na pewno będzie się ona powtarzać po każdym zażyciu leku i nawet bardzo krótkim pobycie na słońcu.
UWAŻAJ NA TE LEKI!
Niemal każdy preparat może zwiększyć wrażliwość skóry na słońce. Jeśli tak się stanie, zrezygnuj z opalania się na czas kuracji. Do grupy leków niebezpiecznych dla skóry w połączeniu z opalaniem zalicza się m.in.:
- antybiotyki będące pochodnymi tetracykliny (głównie doksycyklina);
- tabletki antykoncepcyjne i inne leki hormonalne;
- beta-blodery, czyli leki stosowane w leczeniu schorzeń układu krążenia, preparaty podawane w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i cholesterolu; także środki antyarytmiczne,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne: ibuprofen, ketoprofen, naproksen (gdy boli nas głowa, przed plażą najlepiej zażyć paracetamol – jest bezpieczny);
- leki przeciwgrzybiczne, przede wszystkim w postaci maści;
- preparaty z dodatkiem dziurawca i arcydzięgla;
- leki przeciwcukrzycowe, np. diabetol i chloropropamid.
UWAGA! Reakcję fotoalergiczną mogą wywołać też niektóre pokarmy, np. seler, słonecznik, koper, cykoria i karczoch.