• niedziela, 10 sierpień 2014 13:20

Trening dla mózgu

Trening dla mózgu
Trening dla mózgu © archiwum

W chorobie Alzheimera stopniowo zanikają neurony, czyli komórki nerwowe. Jeszcze 20 lat temu sądzono, że proces ich niszczenia jest bezpowrotny. A jednak neurony mogą się dzielić i w ten sposób powstają nowe. Aby ten proces się potoczył, niezbędne jest ćwiczenie komórek nerwowych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

To dzięki wysiłkowi umysłowemu komunikacja między neuronami nie zanika, tylko staje się lepsza. Aby zahamować proces otępienia, trzeba ćwiczyć mózg: czytać, rozmawiać, rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki, grać w gry planszowe i komputerowe, a nawet uczyć się nowych słówek i zwrotów w obcych językach.

Mózg doskonale ćwiczy także rozpoznawanie tropów satyry, czyli oglądanie żartów rysunkowych i czytanie lub słuchanie dowcipów. Jednak oglądanie kabaretów, bazujących na dowcipie niewymagającym myślenia, nikomu szlaków neuronalnych nie przetrze.

Osoby opiekujące się chorymi na alzheimera powinny zadbać o to, aby ćwiczenia umysłowe przeszły w nawyk. Jeśli wiec ktoś nie ludzi krzyżówek, nie można go nimi katować. Niech czyta sam lub słucha czytania, np. audiobooków. Neurony pobudza do powstawania i przekazywania sygnałów także wszelka twórczość, a jest nią nawet lepienie z plasteliny figurki według własnego pomysłu. Z demencją można więc żyć, a nawet żyć twórczo.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.