• niedziela, 12 październik 2014 14:39

Niech tak nie boli!

Na comiesięczne dolegliwości skarży się co czwarta młoda kobieta
Na comiesięczne dolegliwości skarży się co czwarta młoda kobieta Na comiesięczne dolegliwości skarży się co czwarta młoda kobieta © © archiwum

Ból pojawia się najczęściej pierwszego dnia krwawienia. Może być ciągły lub nawracający. Niekiedy z brzucha promieniuje aż do pleców. Czasem dochodzi jeszcze ból głowy, brak apetytu, mdłości i wymioty, a także dolegliwości gastyczne – biegunka lub zaparcie. Jak sobie pomóc w te dni?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

ZMIEŃ DIETĘ. Unikaj potraw słonych, ostrych i powodujących wzdęcia. Zrezygnuj z mocnej herbaty i kawy. Spożywaj razowe makarony, brązowy ryż, kasze i warzywa.
Przy niewielkim bólu pomogą ciepłe (ale nie gorące!) okłady. Możesz przyłożyć do brzucha poduszkę elektryczną lub termofor albo wziąć ciepły prysznic. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura nasila krwawienie. Gdy mocno boli, masuj brzuch olejkami. Świetny jest lawendowy, eukaliptusowy lub majerankowy. Pij napary z kozłka, mięty, nagietka, melisy, liści malin, rumianku lub rozmarynu. Jeśli krwawienie jest bardzo obfite lub ból silniejszy niż zwykle i towarzyszą mu wymioty, biegunka, omdlenia, idź do lekarza. Ból może być efektem zapalenia przydatków, mięśniaków lub endometriozy. Czasami winowajcą jest wkładka antykoncepcyjna.

JOGA
W czasie miesiączki możesz ćwiczyć jogę. Niektóre asany przynoszą ukojenie.

ZWOLNIJ!
Regularny ruch wzmacnia mienie dnia miednicy, ale raz w miesiącu nie forsuj się zbyt mocno.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)