Rozpraw się z żylakami!
Pojawiają się najczęściej na kobiecych nogach. Tworzą sieć niebieskich, krętych lub wypukłych linii. Gdy szybko zareagujesz, unikniesz wielu problemów.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Świadczą o przewlekłej niewydolności żylnej. Sygnałem żylaków są pojawiające się obrzęki wokół kostek, tzw. pajączki i żyły siateczkowate. Gdy ulegają zapaleniu, stają się tkliwe i bolesne.
SKĄD SIĘ BIORĄ?
Skłonność do żylaków najczęściej dziedziczymy, ale sprzyja im również praca stojąca lub siedząca, brak ruchu, zbyt obcisłe ubranie (bardzo dopasowane dżinsy!) oraz niewygodne buty (obcasy powyżej 5 cm i wąskie czubki). Żylaki mogą pojawiać się także podczas ciąży lub gdy łykasz pigułki antykoncepcyjne albo stosujesz hormonalną terapię zastępczą. Sprzyja im otyłość, palenie papierosów i nadmiar ciepła (gorące kąpiele, solarium oraz depilacja gorącym woskiem).
CO ROBIĆ?
Najlepiej nie dopuścić do ich powstawania, ale gdy już się pojawią, spróbuj się z nimi rozprawić samodzielnie. Pomoże wmasowywanie w chore miejsca olejku o rozmarynu (pobudza krążenie), a także z cyprysu lub rumianku (złagodzą obrzęk). Bardzo pomocna jest maść z kasztanowca lub arniki. Ból uśmierzy spryskanie nóg zimną wodą. Warto jeść więcej ostrej papryki, czosnku, cebuli, imbiru i ananasów.
IDŹ DO LEKARZA, GDY:
- puchną Ci stopy, masz wrażenie „ciężkich nóg”, czujesz w nich stałe pulsowanie.
- zmienione naczynia przybierają czerwone zabarwienie – to może być zapalenie żył.
- czujesz rozpierający ból – powodem może być skrzep krwi, tkwiący głęboko w żyle.
- żylak uległ uszkodzeniu (pękł) i krwawi.