• niedziela, 08 luty 2015 13:30

Co robić z ziołami?

Jakość preparatu zależy od surowca. Używaj wyłącznie zdrowych roślin, pożółkłe części po prostu wyrzuć
Jakość preparatu zależy od surowca. Używaj wyłącznie zdrowych roślin, pożółkłe części po prostu wyrzuć Jakość preparatu zależy od surowca. Używaj wyłącznie zdrowych roślin, pożółkłe części po prostu wyrzuć © © archiwum

Są pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Zioła można wyhodować w ogródku albo na domowym parapecie. Warto wiedzieć, jakie preparaty można z nich przygotować.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zanim wykorzystasz roślinę do celów leczniczych, upewnij się, że jest to na pewno ta, której potrzebujesz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnuj z szykowania mikstur.

SPOSÓB NA HERBATĘ
Najpopularniejszym preparatem ziołowym są herbatki. Nadają się do picia, płukania gardła, kąpieli, a także do stosowania w postaci okładów, inhalacji i przemywania. Z reguły bierze się jedną łyżeczkę surowych ziół (ok. 5 g) na filiżankę wody.
Herbatki można przygotować na wiele sposobów. Maceracja polega na zalaniu suszu wodą o temperaturze pokojowej (20-24 st. C) i pozostawieniu do 4 godzin. Ekstrakcja z kolei to ogrzewanie ziół nawet do 2 godz., nie doprowadzaj do wrzenia. Napar powstanie. Gdy suszone zioła zalejesz wrzątkiem i pozostawisz pod przykryciem na 10-15 min. Z najtwardszych części roślin (drewna czy kolory) przygotuje się odwary: zioła zalewasz szklanką wody i gotujesz na wolnym ogniu ok. 30 min.

TYLKO ŚWIEŻE!
Uwaga, herbatki, niezależnie od sposobu, w jaki powstały, należy zużyć w ciągu 12 godzin. Pamiętaj też, że zioła po roku tracą swe właściwości lecznicze – preparaty ze starych roślin nie pomogą!

TWOJA APTECZKA
W domowej apteczce warto mieć rumianek (odkaża, ułatwia zasypianie, przydaje się też w dolegliwościach natury kobiecej), melisę lekarską (napar przeciwdziała kłopotom z żołądkiem, pomoże w nerwicach, nadpobudliwości i bezsenności) oraz miętę (ma działanie rozkurczowe, żółciopędne i dezynfekujące – pomoże w kłopotach żołądkowych).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)