• środa, 11 marzec 2015 16:36

Czekając na Morfeusza

Nie wszystkie problemy ze snem muszą oznaczać bezsenność. Dlatego tak ważna jest diagnoza
Nie wszystkie problemy ze snem muszą oznaczać bezsenność. Dlatego tak ważna jest diagnoza Nie wszystkie problemy ze snem muszą oznaczać bezsenność. Dlatego tak ważna jest diagnoza © © archiwum

Podczas snu wypoczywamy i regenerujemy siły. Bezsenność oznacza problemy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Każdemu czasem się zdarza mieć nieprzespaną noc czy trudności z zaśnięciem. Gorzej, gdy takie „białe noce” występują regularnie i trwają wiele dni, a nawet tygodni. Zaburzenia snu, które trwają dłużej niż miesiąc, wpływają niekorzystnie na stan naszego zdrowia. Dlatego musimy podjąć leczenie.

TRZEBA SZUKAĆ PRZYCZYNY
Osoby cierpiące na bezsenność są ponaddwukrotnie bardziej narażone na chorobę wieńcową, częściej skarżą się na problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, karku i krzyża. Pojawiają się drażliwość, kłopoty z pamięcią i koncentracją, stany lękowe, a także ryzyko rozwoju depresji. By rozpocząć leczenie, konieczna jest odpowiednia diagnoza. Lekarz na podstawie specjalnych testów ustali, czy nasze problemy są natury psychiczno-emocjonalnej, czy też ich źródłem SA jakieś niedomagania. Testy są skonstruowane podobnie jak w badaniu ilorazu inteligencji. Przy poszukiwaniu przyczyny pomocne jest również badanie polisomnograficzne, które polega na całonocnym rejestrowaniu elektroencefalogramu, oddechu, ruchów gałek ocznych oraz napięcia mięśniowego. Z polisomnografu lekarz może odczytać pełny obraz zabiegu snu. Dzięki badaniu może stwierdzić, czy rzeczywiście mamy kłopoty ze snem, czy tylko nam się tak wydaje.

SKUTECZNE LECZENIE
Leczenie bezsenności powinno odbywać się pod okiem specjalisty, który dostosuje charakter i formę terapii do konkretnego pacjenta. W leczeniu bezsenności stosuje się psychoterapię, psychoedukację, tzw. kontrolę bodźców oraz terapie farmakologiczną. Leki nasenne uzależniają. Nie powinny być stosowane dłużej niż 3-4 tygodnie. Bez obaw można brać ziołowe leki uspokajające.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY BEZSENNOŚCI TO:
- zaburzenia psychiczne (depresje, psychozy, zaburzenia lękowe),
- choroby serca, płuc, nadczynność tarczycy,
- bezdechy w czasie snu,
- konieczność częstego oddawania moczu,
- zaburzenia rytmu snu i czuwania,
- przyjmowanie pewnych leków,
- długotrwały stres.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.