• wtorek, 30 kwiecień 2013 10:45

Odzyskaj niezwykłą lekkość nóg

Odzyskaj niezwykłą lekkość nóg
Odzyskaj niezwykłą lekkość nóg © archiwum

Na pewno znasz to uczucie, gdy po całym dniu Twoje nogi są zmęczone, obolałe i ważą tonę. Zobacz, jak to się dzieje i co robić, by były w dobrej formie. Dzięki naszym radom zapobiegniesz żylakom.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Opuchnięte kostki i łydki to zmora większości kobiet. Nie dość, że dają potworne poczucie dyskomfortu, to jeszcze mogą być oznaką chorób: serca, nerek, układu krążenia, a nawet alergii.

SKĄD TA OPUCHLIZNA?
Pionowa pozycja ciała sprawia, że krew, płynąc żyłami z nóg w kierunku serca, musi wykonać ogromną pracę. By mogła dotrzeć do celu, wspomaga ją pompa mięśniowa, która systematycznie skurczami wypycha krew ku górze. Przed jej cofaniem się w dół chronią nas zastawki żylne. Ale te działają sprawie tylko wtedy, kiedy nogi pracują, czyli gdy idziesz czy biegniesz. Jeśli długo się nie ruszasz, w żyłach zwiększa się ciśnienie, które może być przyczyną uszkodzenia żył i zastawek. Aby tak się nie stało, zawarta we krwi woda przenika przez ścianki naczyń do tkanek. Dzięki temu ciśnienie zmniejsza się, ale nogi stają się opuchnięte. Najczęściej wystarczy potrzymać nogi wyżej i uzupełnić płyny, by wszystko wróciło do normy. Uniesienie stóp ułatwia krwi odpłynięcie z nóg, a płyny rozrzedzają krew, dzięki czemu może ona sprawniej i szybciej krążyć. Jeśli obrzęki nóg zdarzają Ci się od czasu do czasu, np. po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej w pracy – to nie musisz panikować. Ale gdy problem powraca i się nasila, wtedy nie baw się w domową znachorkę, tylko skonsultuj to z lekarzem z internistą. Częstą przyczyną problemów z nogami jest niewydolność żylna i nie można tego lekceważyć.

TO NIE SŁUŻY KONDYCJI NÓG:
- duża ilość soli w  diecie, - palenie papierosów, - noszenie uciskających skarpetek, - nadwaga, - długotrwałe siedzenie i stanie, - siedzenie z nogą założoną na nogę może nasilać już istniejące zmiany, - długotrwałe przebywanie na słońcu i wysokiej temperaturze, np. w gorącej kąpieli.

TO PRZYNOSI IM ULGĘ:
- picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie, - masaż – wykonuj go codziennie wieczorem przy okazji wklepywania żelu do nóg lub balsamu, przesuwaj dłonie od stóp do kolan, - gimnastyka: gdy siedzisz, zataczaj stopami kółka. Od czasu do czasu poruszaj palcami, - podczas pracy przy biurku trzymaj stopy na podwyższeniu, - odpoczynek dla nóg: połóż się na plecach na podłodze, a nogi umieść na kanapie lub krześle. Leż w tej pozycji ok. 15 minut, by ułatwić odpływ krwi z kończyn dolnych, - letnia kąpiel z dodatkiem cytryny lub soli morskiej.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)