• niedziela, 19 maj 2013 10:36

Co jeść dla zdrowia jelit

Co jeść dla zdrowia jelit
Co jeść dla zdrowia jelit © archiwum

Chcesz cieszyć się dobrą odpornością i świetnym samopoczuciem? Zacznij od tego, co masz na talerzu. Ponieważ nasze zdrowie zaczyna się… w jelitach!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Priobiotyki to bakterie, których rolą jest utrzymanie w jelicie równowagi, a w konsekwencji niedopuszczalne do przerostu poszczególnych produktów spożywczych nie można określić mianem probiotytków, to istnieją pokarmy, których spożycie wywiera na mikroflorę bardzo korzystny wpływ. Ściągawkę z nich przygotował Instytut Mikroekologii w Poznaniu.

TO WARTO POLUBIĆ
- Nabiał – tylko naturalny. Kefir, zsiadłe mleko czy jogurt naturalny na skutek fermentacji bakterii mlekowych. Zawierają one prozdrowotne bakterie kwasu mlekowego, dlatego warto je wprowadzać jako element zróżnicowanej diety. A co z alergikami? Gdy badania krwi ImbuPro, na alergię iGG-zależną, wykażą, że nie powinniśmy spożywać nabiału pochodzenia zwierzęcego, warto postawić na mleko sojowe, czyli napój powstały na skutek namaczania ziaren soi w wodzie, mleko migdałowe, czyli znakomity zamiennik mleka krowiego stworzony z pasty migdałowej, a także jogurt kokosowy.
- Kiszonki – czy mogą być źródłem priobiotyków?
Spożywanie kiszonych produktów jest z pewnością korzystne dla zdrowia. Jednak ich fermentacji przebiega spontanicznie i za każdym razem skład bakterii może być inny. Dlatego nie można ich nazwać probiotykami. Ale produkty kiszone, a zwłaszcza warzywa, takie jak kiszona kapusta, ogórki, czy buraki, warto na stałe włączyć do swojego menu.
- Owoce, ale nie wszystkie.
Najlepiej sięgać po te ze skórką lub w wersji suszonej. To właśnie takie produkty przyczyniają się do wzrostu korzystnych bakterii w jelitach. Jeśli lubisz banany, to wybieraj te lekko zielone, bo mają w sobie mniej cukru, a więcej skrobi. Dzięki temu tworzy ona w jelitach pewną ochronną barierę, która osłania je przed działaniem szkodliwych soków żołądkowych.
- Błonnik ważna na rzecz. Bo to grupa substancji pochodzenia roślinnego, które nie są trawione ani wchłaniane w organizmie człowieka. Błonnik to jest to, czym „odżywiają się” nasze bakterie. Źródłem błonnika są m.in. kasze, orzechy, a także kiełki. Warto wspomnieć, że spożywanie ich to doskonała profilaktyka w zapobieganiu miażdżycy.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.