Liczy się każda minuta

Ważna jest profilaktyka, która pomoże nam zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, ale warto wiedzieć też, co powinno nas zaniepokoić i jak zachować się w przypadku wystąpienia udaru u kogiś z naszego otoczenia.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Udostępnij to
– W przypadku wystąpienia udaru bardzo ważna jest szybkość reakcji i udzielanie poszkodowanemu pomocy. Jeśli widzimy, że ktoś w naszym towarzystwie nagle zaczyna zachowywać się dziwnie, traci władze lub uczucie w kończynach, opada mu powieka czy kącik ust – koniecznie wezwijmy pogotowie. Nie wahajmy się, bo jeśli to udar, to liczy się każda minuta. Chory zostanie przewieziony do szpitala i umieszczony na oddziale neurologicznym. W przypadku udar ważne jest, by od razu włączyć do leczenia fizjoterapię, tak by nie zdążyły się utrwalić szkody przez niego wyrządzone, np. przykurcz kończyn. Leczenie poudarowe w dużej mierze skupia się na zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia kolejnego udaru oraz wtórnej profilaktyce przeciwzakrzepowej. Bez względu na stan chorego i to, jakie szkody wyrządził udar, bardzo istotna jest dbałość o jego stan, ciągła rehabilitacja i przyjmowanie leków – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Hoffman, Kierownik Kliniki Wrodzonych Wad Serca Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
I przypomina, że udar mózgu to tak naprawdę może oznaczać wyrok inwalidztwa i chorobę, która dotyka całą rodzinę. Nie tylko pacjenta, ale też jego bliskich. Oznacza to, że osoba nim dotknięta będzie wymagała stałej opieki i pomocy albo profesjonalnego opiekuna, albo innych członków rodziny.