Krotoszyn – Baszków (15,0 km)

Interesująca trasa prowadząca przez kompleks urozmaiconych lasów liściastych i mieszanych. Dwa rezerwaty. Dwa rezerwaty przyrody, na początku i końcu wycieczki wartościowe zabytki. Dla kolarzy szlak dość łatwy.
Masz zdjęcia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Krotoszyn – Baszków (15,0 km)
Początek szlaku znajduje się przy stacji kolejowej w Krotoszynie (0,0 km). Mijamy dworzec autobusowy i ulicami Konstytucji 3 Maja oraz Floriańską docieramy do Małego Rynku i muzeum (1,0 km). Dalej przechodzimy przez park i skręcając przy pałacu w prawo, wychodzimy na ul. Popiełuszki, która doprowadza do kościoła św. Andrzeja Boboli. Omijamy go z lewej strony, chodnikiem przechodzimy na ul. Rawicką i skręcamy w prawo. Mijamy dawny cmentarz ewangelicki, a następnie przekraczamy dwa przejazdy kolejowej (2,3 km). Niedługo opuszczamy miasto, przechodzimy przez jeszcze jeden przejazd i wśród pól docieramy do pojedynczych zabudowań do wsi Osusz. Z prawej strony asfaltową drogą, dochodzi szlak rowerowy (3,9 km) i razem z nim, stale prosto, osiągamy skraj lasu.
Po pewnym czasie skręcamy w prawo i mijamy zabudowania dawnej leśniczówki Chmielnik (5,4 km). Po lewej rośnie tu dąb o obw. 340 cm. Wchodzimy w las, przekraczamy niewielki wał wydmowy i na skrzyżowaniu przy kapliczce kierujemy się w mniej uczęszczaną drogę w lewo. Po pewnym czasie zbaczamy jeszcze raz w lewo, po raz drugi przechodzimy przez wydmę i po 150 m skręcamy w prawo. Droga wije się tu równolegle do podnóża piaszczystego wału, a po lewej znajdują się nawet mokradła. Dwukrotnie zbaczamy lekko w Leo, aż stajemy przed kolejną wydmą. Tu skręcamy prostopadle w prawo (7,6 km). Mijamy znajdującą się po lewej jeszcze jedną kapliczkę i wzdłuż rowu dochodzimy do dużego skrzyżowania (8,6 km). Niedaleko po prawej położony jest malowniczy staw rybny (pow. 8 ha), urządzony koło nieistniejącej już śródleśnej osady Trafary. Rosną nad nim okazałe topole.
Kierujemy się w lewo i idziemy szeroką drogą na płd. Po 1 000 m widoczny jest w lesie po lewej stronie krzyż zwany napoleoński. Wkrótce przekraczamy szosę Konarzew – Baszków (9,9 km), za którą po lewej rozciąga się rezerwat „Mszar Bogdaniec”. Na tym skrzyżowaniu rozpoczyna się oznakowana ścieżka przyrodnicza. Szlak czerwony skręca w pierwszą drogę w prawo i niedługo doprowadza do rezerwatu paproci „Baszków”. Przy tablicy informacyjnej (10,8 km) skręcamy w lewo. Po 200 m osiągamy urządzone przez leśników miejsce do odpoczynku, gdzie kierujemy się w prawo, wzdłuż płd. skraju rezerwatu. Przy jego końcu, gdzie droga lekko skręca w lewo, rośnie dąb o obw. 340 cm.
Dochodzimy do poprzecznej drogi, wzdłuż której rośnie aleja dębowa z drzewami o obw. 360 cm . Skręcamy nią w prawo, wkrótce ponownie przekraczamy szosę (12,0 km) i zaraz za nią kierujemy się ukośnie w lewo. Niezbyt wygodna ścieżka wzdłuż ogrodzenia doprowadza w pobliże położonego po prawej leśnictwa Baszków. W jej okolicy rosną ładne okazu dębów. Za leśniczówką kierujemy się w lewo, po 300 m docieramy do poprzecznej drogi (13,1 km), opuszczamy las i idziemy w lewo prostą drogą w kierunku widocznych w oddali zabudowań Baszkowa. Przed folwarkiem skręcamy w lewo (14,3 km), dochodzimy do szosy i kierujemy się nią w prawo. Szlak kończy się w centrum wsi (15,0 km).